Ceny produktów rolno-spożywczych mają być jawne na każdym etapie dostaw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2020,12:25 Aktualizacja: 25-11-2020,12:40
A A A

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia rozszerzający obowiązek raportowania cen na rynkach rolnych. Wdraża on unijne przepisy i ma na celu zebranie danych o cenach na poszczególnych etapach łańcucha dostaw żywności.

Projekt jest pokłosiem prac prowadzonych na forum UE dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności.

ryszard bartosik, ministerstwo rolnictwa, brexit, eksport towarów rolno-spożywczych

Resort liczy, że brexit nie zaburzy eksportu żywności na Wyspy

Liczymy na to, że mimo brexitu wysoki eksport polskich towarów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii się utrzyma - mówi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Polityk przypomniał, że z końcem 2020 roku kończy się okres przejściowy...

Już w 2016 r. Parlament Europejski wezwał wszystkie strony do wzmocnienia przejrzystości i lepszego informowania, głównie o cenach produktów rolno-żywnościowych na wszystkich etapach łańcucha, a także do wzmocnienia organów i narzędzi pozyskiwania informacji z rynku, aby terminowo przekazywać rolnikom i organizacjom producentów dokładne dane rynkowe.

Wynikiem prac było przyjęcie rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej w sprawie przekazywanych jej powiadomień o informacjach i dokumentach. Nowe, rozszerzone przepisy sprawozdawcze wejdą 1 stycznia 2021 r. Do tego czasu państwa członkowskie muszą przygotować i wdrożyć niezbędne rozwiązania umożliwiające ich realizację.

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa wdraża te przepisy unijne. Ma to na celu rozwiązanie problemu związanego z dostępem do informacji o cenach produktów rolnych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw żywności, począwszy od producenta przez przetwórcę, pośrednika (hurtownika) aż po handel detaliczny.

żywność regionalna, polska żywność, epidemia koronawirusa, Daria Pawlewska

W czasie pandemii chętniej sięgamy po krajową żywność

Konsumenci przykładają coraz większą wagę do jakości żywności. W dobie pandemii na popularności zyskują produkty dostarczane przez polskich dostawców. - W czasach, w których żyjemy, w dobie katastrofy klimatycznej nie mamy innego...

Autorzy projektu w uzasadnieniu przypominają, że rolnicze badania rynkowe są prowadzone w Polsce przez ministerstwo rolnictwa w ramach działającego już od blisko 20 lat, Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej.

Zebrane informacje, głównie o cenach są prezentowane w tygodniowych lub miesięcznych biuletynach informacyjnych zamieszczanych na stronie internetowej resortu.

Ze względu na szeroki zakres proponowanych zmian, resort przygotował nowe rozporządzenie. Główne zmiany polegają na rozszerzeniu zakresu prowadzonych rolniczych badań rynkowych, w tym m.in. wprowadzeniu przepisów umożliwiających zbieranie cen wybranych, reprezentatywnych produktów od producentów żywności, pośredników/hurtowników oraz sprzedawców detalicznych działających na rynku spożywczym.

"Efektem wprowadzonych zmian będzie uzyskanie w szerszym zakresie informacji o cenach produktów rolno-żywnościowych na poszczególnych etapach łańcucha żywnościowego. Wzmocni to przejrzystość rynku i poprawi dostęp do informacji na wszystkich etapach tego łańcucha. Udoskonalenie gromadzenia danych statystycznych niezbędnych do analizy mechanizmów kształtowania cen w całym łańcuchu dostaw produktów rolnych, powinno ułatwić podmiotom gospodarczym i organom publicznym podejmowanie bardziej świadomych wyborów i pogłębić zrozumienie rozwoju sytuacji na rynku przez podmioty gospodarcze" - napisano w uzasadnieniu.

skup jabłek, zmowa cenowa na rynku jabłek,Świętokrzyska Izba Rolnicza, uokik

Zmowa cenowa na jabłkach? Ministerstwo uruchamia UOKiK

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań w sprawie ewentualnej zmowy cenowej i spekulacji przy skupie jabłek. Komunikat w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Izb Rolniczych. "Mając...

Dane rynkowe będą zbierane w zakresie poziomu ceny i wielkości obrotu i dotyczyć będą: skupu, zakupu, sprzedaży - giełdowej, targowiskowej, hurtowej; od producenta i importera.

Dane rynkowe mają być zbierane z rynków: wołowiny i cielęciny, wieprzowiny oraz zbóż; drobiu, mleka i produktów mlecznych, jaj spożywczych, cukru oraz produktów rolnictwa ekologicznego; baraniny; włókna lnianego i konopnego oraz roślin wysokobiałkowych; owoców i warzyw; roślin oleistych, chmielu oraz tytoniu; pasz dla zwierząt i kwiatów.

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa trafił już do prac rządowych i jest na etapie opiniowania.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021