Resort liczy, że brexit nie zaburzy eksportu żywności na Wyspy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2020,14:55 Aktualizacja: 23-11-2020,15:07
A A A

Liczymy na to, że mimo brexitu wysoki eksport polskich towarów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii się utrzyma - mówi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Polityk przypomniał, że z końcem 2020 roku kończy się okres przejściowy związany z brexitem. Od 2021 roku relacje handlowe z Wielką Brytanią będą takie, jakie UE stosuje wobec krajów pozaunijnych.

eksport żywności, kowr, brexit, twardy brexit,  import do Polski

Polski eksport branży rolno-spożywczej pozytywnie zaskoczył

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 6,7 proc. do 25,1 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W tym okresie...

Oznacza to np. wprowadzenie kontroli celnej oraz innych granicznych, w tym dotyczących wymogów bezpieczeństwa i jakości artykułów rolno-spożywczych.

Bartosik podkreślił, że Wielka Brytania jest znaczącym dla Polski partnerem handlowym, szczególnie jeśli chodzi o produkty rolno-spożywcze. Zwrócił uwagę, że od stycznia do sierpnia z Polski wyeksportowano na Wyspy towary o wartości 1,9 mld euro.

- Mimo pandemii, był to wzrost o 6 proc. (w porównaniu do ub.r. - PAP). Chcemy, żeby ten trend się utrzymał. Wielka Brytania to drugi partner handlowy Polski po Niemczech. Liczymy, że tak będzie nadal - zaznaczył Bartosik.

Dodał, że polscy producenci, eksporterzy od nowego roku muszą przygotować się na znaczącą zmianę w relacjach handlowych z Wielką Brytanią. Przyznał jednocześnie, że do końca jeszcze nie wiadomo, jakie wymogi trzeba będzie spełnić, by móc wwieźć towar na Wyspy, ponieważ cały czas trwają negocjacje między UE a Wielką Brytanią.

eksport produktów rolno-spożywczych, pandemia koronawirusa, produkcja żywności, kowr

Wartość eksportu żywności rośnie z roku na rok

Od stycznia do sierpnia włącznie sprzedaż polskiej żywności osiągnęła wartość 21,9 mld euro - o 6 proc. wyższą niż rok wcześniej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek dodaje, że tempo wzrostu wywozu przewyższa dynamikę wzrostu...

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka odnosząc się do wymiany handlowej między krajami przypomniał, że Brytyjczycy są drugim odbiorcą w Europie polskiego mięsa drobiowego i piątym mięsa wieprzowego oraz wołowego.

Wielka Brytania jest również pierwszym na Starym Kontynencie odbiorcą rodzimych jogurtów i maślanki, czwartym - mleka i śmietany, piątym - serów i twarogów.

Konopka dodał, że zgodnie z informacjami płynącymi od Brytyjczyków, odpowiednie wymogi weterynaryjne, które trzeba będzie spełnić, by móc eksportować do tego kraju, będą wprowadzane przez sześć miesięcy, do 1 lipca 2021 roku.

Zwrócił uwagę, że towary wysyłane na Wyspy będą musiały mieć odpowiednie świadectwa zdrowia. Od 1 kwietnia 2021 r. eksportowe świadectwa zdrowia będą rozszerzone również na produkty pochodzenia zwierzęcego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu