Polscy rolnicy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na zieloną energię

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2019,12:45 Aktualizacja: 06-04-2019,10:25
A A A

Rolnictwo jest przygotowane do zaspokojenia zapotrzebowania na tzw. zieloną energię w Polsce - ocenił Sławomir Gromadzki, "dwójka" Wiosny na liście wyborczej do PE w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie.

- Wiosna jest zainteresowana sprawami rolnictwa - zadeklarował Gromadzki w piątek na konferencji prasowej, zorganizowanej przy giełdzie rolno-towarowej w Białymstoku. Gromadzki w przeszłości był radnym województwa podlaskiego, kierował też Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie; obecnie prowadzi gospodarstwo rolne k. Kolna.

OZE, energia, zielona energia, NIK, odnawialne źródła energii

Zielona energia w Polsce dostała zadyszki

Osiągnięcie przez nasz kraj założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. W 2016 roku wskaźnik ten nieznacznie...

Jak mówił, głównym postulatem Wiosny dotyczącym rolnictwa będzie uznanie tzw. zielonej energii na obszarach wiejskich (w gospodarstwach rolnych) za produkcję rolną. - Co oczywiście niesie ze sobą daleko idące ułatwienia w produkcji tej energii, jak również zapewnienie odpowiednich nakładów inwestycyjnych na produkcję energii zielonej - powiedział Gromadzki.

Kandydat do PE poparł postulat dotyczący odejścia w Polsce od produkcji energii z węgla. W ocenie Gromadzkiego, polskie rolnictwo ma potencjał produkcji energii odnawialnej na poziomie zapotrzebowania krajowego. - Pod warunkiem, że rząd jak i Unia Europejska, Komisja Europejska, zapewnią instrumenty finansowe i organizacyjne; my jako rolnicy jesteśmy do tego przygotowani - zapewnił Gromadzki.

Argumentował, że terenów wiejskich - które mogą być zagospodarowane np. pod farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe - jest wystarczająco dużo, aby można tam było wyprodukować tyle zielonej energii, ile wymagają unijne przepisy, mówiące o udziale energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym.

W projekcie Wiosny, rolnik stawiający na produkcję takiej energii, nie musiałby prowadzić działalności gospodarczej, żeby sprzedawać nadwyżkę energii; nie będzie też konieczne wyłączanie z produkcji rolnej obszaru takiej działalności. - Bo uznamy tę produkcję za produkcję rolną - powiedział Gromadzki.

smog, OZE, zielona energia, kujawsko-pomorskie

Panele fotowoltaiczne, kolektory i pompy ciepła dla wszystkich chętnych

Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim pojawiają się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy...

Wiosna chce też pełnej cyfryzacji i informatyzacji procesu zarządzania i kontroli w rolnictwie. - Uważamy, że ministerstwo rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinny przygotować dla każdego rolnika indywidualny profil gospodarstwa rolnego, do którego będą generowane wszystkie decyzje administracyjne, sanitarne i weterynaryjne - dodał. W jego ocenie, z takiego profilu rolnik mógłby też zarządzać swoją działalnością.

Ugrupowanie postuluje też włączenie organizacji pozarządowych do procesu nadzoru i kontroli żywności, wraz ze służbami sanitarno-weterynaryjnymi.

Pytany, czy to program na wybory europejskie, czy raczej krajowe, Gromadzki powiedział, że te rozwiązania wymagają również unijnych rozwiązań prawnych. - Cała polityka rolna, w zasadzie całe prawodawstwo dotyczące rolnictwa, jest realizowane na szczeblu Unii Europejskiej. Dlatego te rozwiązania muszą być również wdrożone i będziemy je proponować w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej - dodał kandydat.

Sławomir Gromadzki ma drugie miejsce na liście Wiosny w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie. Jedynką jest Monika Falej - prawniczka, działaczka społeczna z Olsztyna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama