Panele fotowoltaiczne, kolektory i pompy ciepła dla wszystkich chętnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2019,13:30 Aktualizacja: 09-03-2019,13:46
A A A

Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim pojawiają się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy budynkach publicznych oraz placówkach medycznych - podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

grubno, walka ze smogiem, energiai ze źródeł odnawialnych, oze, andrzej duda, energia rozproszona

Smog daje się też we znaki mieszkańcom wsi. OZE szansą na czyste powietrze

W liście do uczestników konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" prezydent Andrzej Duda zapewnił o przychylności dla wszelkich inicjatyw promujących energetykę rozproszoną....
Przedsięwzięcia w większości przygotowały  samorządy lokalne, a skierowane są bezpośrednio do mieszkańców, czyli montowane na ich domach. Przedsięwzięcia są możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lat 2014-2020.

- Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jeden z największych trwających projektów z udziałem mieszkańców realizuje gmina Stolno, która realizuje budowę instalacji solarnych na 132 budynkach mieszkalnych.

Gmina Łubianka, która jako jeden z pierwszych samorządów w regionie realizowała już podobny projekt w poprzednim rozdaniu unijnych środków, zakupiła 123 zestawy do produkcji energii cieplnej dla gospodarstw domowych.

smog, zanieczyszczenie powietrza na wsi, małopolskie, walka ze smogiem

Tutaj walczą ze smogiem na całego. Nowe piece i instalacje OZE

Województwo małopolskie to region, w którym od lat najwięcej mówi się o złej jakości powietrza i smogu, który stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Właśnie dlatego Małopolska skutecznie wdraża...
Na budynkach mieszkalnych w gminie Chełmża, która również ma już doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów, pojawia się 101 mikroinstalacji.

Wśród beneficjentów wsparcia jest też miasto Bydgoszcz, które otrzymało 470 tysięcy złotych na montaż urządzeń OZE na 12 obiektach publicznych - przede wszystkim szkołach i basenach. Toruń pozyskał 438 tysięcy złotych dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych na 5 gminnych budynkach - głównie szkołach. Miasto Inowrocław przeznaczyło pół miliona złotych dofinansowania na montaż 17 instalacji na budynkach prywatnych.

Całkowita wartość projektów wynosi 41 mln złotych zł, w tym dofinansowanie z RPO przekazane przez Urząd Marszałkowski 17,5 mln zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest częścią polityki spójności Unii Europejskiej i składa się z dwóch komponentów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Puławy, OZE, pieniądze, instalacje OZE, lubelskie, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne

Są pieniądze na nowoczesne instalacje OZE, ale brakuje chętnych

Puławy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu "Odnawialne źródła energii w mieście Puławy" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020....
Dofinansowanie budowy instalacji, dzięki którym możliwe jest pozyskanie energii cieplnej z odnawialnych źródeł jest jednym z działań samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w kierunku ograniczenia smogu.

Obecnie (do końca marca) trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla naszego województwa - nowego prawa miejscowego, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.

Polepszenie jakości powietrze w regionie jest także możliwe, dzięki termomodernizacjom budynków zarówno mieszkalnych, jak i publicznych - realizowanym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama