Odwołali aukcje na sprzedaż energii z OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (adp) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2017,8:55 Aktualizacja: 03-10-2017,9:05
A A A

Bez zapowiedzi i konsultacji z branżą OZE rząd opublikował rozporządzenia odwołujące kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2017 roku.

O wydaniu 29 września dwóch nowych rozporządzeń Rady Ministrów poinformował Urząd Regulacji Energetyki, który odwołał z tego powodu aukcje OZE zaplanowane na 2, 4 i 6 października.

Miały w nich startować m.in. istniejące instalacje na biomasę, niektóre elektrownie wodne oraz biogazownie, w tym biogazownie rolnicze.

gmina szaflary, zakopane, elektrownia geotermalna, geotermia

Mają sto milionów na pierwszą elektrownię geotermalną

Gmina Szaflary koło Zakopanego dostała 45 mln zł dofinansowania na wiercenie najgłębszego w Polsce (sięgającego 5,3 km) źródła geotermalnego. Inwestycja ma służyć do produkowania prądu oraz ogrzewania domów i ruszy w przyszłym roku. -...

Decyzje rządu zmieniły wcześniejsze rozporządzenia: w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2017 r. oraz w sprawie kolejności przeprowadzania aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r.

Rozporządzenia weszły w życie bez vacatio legis, czyli z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw. "Zgodnie z dyspozycją przepisów powołanych wyżej aktów prawnych, w roku 2017 nie odbędą się kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii" - poinformował URE w lakonicznym komunikacie.

Tym samym rząd anulował własny kalendarz aukcji na obecny rok, a także ilość i wartość energii do sprzedaży inwestorom OZE. Liczyła na nie m.in. branża wiatrowa, dla której zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem zaplanowano jeszcze w 2017 roku aukcję o maksymalnej wartości energii do 1,9 mld zł.

elektrownia wiatrowa, wiatraki, energia wiatrowa, powiat bialski, województwo lubelskie

Protestują przeciwko budowie wiatraków. Chcą żyć w spokoju

Szczecińska firma Vortex Energy chce postawić we wsi Lipnica (pow. bialski, woj. lubelskie) dwie elektrownie wiatrowe. Pomysł ten nie podoba się okolicznym mieszkańcom. 60 osób podpisało się już pod protestem, który trafił do urzędu...

Na razie ani rząd, ani Ministerstwo Energii nie wydały oświadczenia uzasadniającego niespodziewaną decyzję. Nieoficjalnie słychać, że jej powodem są wcześniejsze wytyczne Komisji Europejskiej, która zaleciła Polsce dokonanie zmian w systemie aukcyjnym. Mają one dotyczyć pomocy publicznej.

Resort energii wprowadził już korektę przepisów w autorskim projekcie nowelizacji ustawy o OZE. Jednak prace nad nim wciąż trwają. Nie czekając na zakończenie procesu legislacyjnego URE ogłosił kolejne aukcje na wrzesień i październik powołując się na wciąż obowiązujący kalendarz określony w rozporządzeniu rządu z marca 2017 r. Unieważniła je ostatecznie piątkowa decyzja Rady Ministrów.

Nowe rozporządzenia wprowadziły w branży OZE spory chaos i niepewność co do legalności wyników już przeprowadzonych aukcji. W tym roku zorganizowano je 29 i 30 czerwca, m.in. dla instalacji fotowoltaicznych oraz istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW. Z sygnałów płynących z URE wynika jednak, że mimo wyzerowania przez nowe rozporządzenia ilości energii z OZE do sprzedaży w 2017 roku, nie wpłynie to w żaden sposób na ważność czerwcowych licytacji.

Wciąż nie wiadomo natomiast co z ostatnią aukcją zorganizowaną 28 września, czyli dzień przed wejściem w życie nowych rozporządzeń. Do tej pory URE nie podał jej wyników.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama