Mają sto milionów na pierwszą elektrownię geotermalną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Bafia PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2017,12:40 Aktualizacja: 28-09-2017,12:59
A A A

Gmina Szaflary koło Zakopanego dostała 45 mln zł dofinansowania na wiercenie najgłębszego w Polsce (sięgającego 5,3 km) źródła geotermalnego. Inwestycja ma służyć do produkowania prądu oraz ogrzewania domów i ruszy w przyszłym roku.

- Otrzymaliśmy największe w Polsce dofinansowanie na poszukiwanie złóż geotermalnych i poznanie budowy geologicznej, na które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w sumie 107 mln zł. Nasz odwiert ma być najgłębszy i to właśnie generuje duże koszty - wyjaśnił wójt Rafał Szkaradziński.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Gminy dostaną pieniądze na odnawialne źródła energii

Dzięki wsparciu ze środków unijnych do końca 2018 roku na terenie mazowieckich gmin Załuski, Kuczbork-Osada, Gozdowo, Zawidz, Rościeszewo i Mała Wieś zostaną zamontowane systemy energii odnawialnej. Powstaną 104 instalacje do pozyskiwania...

Obecnie w miejscowości Bańska Niżna w gminie Szaflary funkcjonują trzy odwierty geotermalne na głębokości 3 km. Woda w źródłach mająca temperaturę około 90 stopni Celsjusza ogrzewa m.in. domy, hotele i budynki publiczne w Zakopanem.

Nowy, najgłębszy odwiert, ma powstać w sąsiedztwie istniejących i sięgać do złóż eocenu numulitowego i mezozoiku. Geolodzy spodziewają się, że temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać 130 st. C. To da możliwość produkcji prądu. Jeżeli przewidywania specjalistów się spełnią, będzie to pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna.

Jak wyjaśnił wójt Szaflar, gorąca woda z nowego odwiertu ma także służyć do ogrzewania budynków w Nowym Targu. - Zmiana ogrzewania na źródło ekologiczne będzie miała kolosalny wpływ na poprawę jakości powietrza, tak jak to miało miejsce w Zakopanem - przekonywał Szkaradziński.

Władze gminy spodziewają się, że do przetargu na wykonanie odwiertu staną specjalistyczne firmy z całego świata. - Jest kilka takich firm dysponujących specjalistycznymi maszynami i technologiami. Trudność tego odwiertu będzie polegała nie tylko na głębokości, ale i na przekroju, który nie opada cały czas pionowo w dół, ale załamuje się na ukos na pewnej głębokości - wyjaśnił wójt.

Według planów inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku, a samo wiercenie może potrwać kilka miesięcy.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu