Nie sprzedadzą ani jednego megawata

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (adp) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2017,8:15 Aktualizacja: 04-10-2017,12:16
A A A

Firmy, które wystartowały w aukcji OZE zorganizowanej 28 września, nie sprzedadzą ani jednego megawata energii. Poinformował o tym oficjalnie Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Decyzja URE to wynik dwóch niespodziewanych rozporządzeń Rady Ministrów z 29 września, które odwołały wprowadzony w marcu kalendarz aukcji OZE na 2017 rok oraz wyzerowały ilość i wartość energii ze źródeł odnawialnych do sprzedaży przez inwestorów.

Weszły one w życie bez vacatio legis, czyli z dniem opublikowania w Dzienniku Ustaw.

aukcje energii, system aukcyjny, energia elektryczna, urząd regulacji energetyki, biomasa, biogazownia rolnicza

Odwołali aukcje na sprzedaż energii z OZE

Bez zapowiedzi i konsultacji z branżą OZE rząd opublikował rozporządzenia odwołujące kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2017 roku. O wydaniu 29 września dwóch nowych rozporządzeń Rady...

W przeddzień wydania nowych rozporządzeń, URE zorganizował, ogłoszoną pod koniec sierpnia, aukcję dla istniejących biogazowni innych niż rolnicze oraz elektrowni biomasowych i niektórych elektrowni wodnych. Miał w niej nabyć energię o wartości ponad 556 mln zł, w ilości ponad 1,659 TWh. Choć konkurs ofert odbył się bez przeszkód, w praktyce zakończył się fiaskiem. W konsekwencji nowych decyzji rządu, URE ogłosił bowiem, że nie kupi od inwestorów energii.

"Na skutek wejścia w życie z dniem 29 września 2017 r. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1819) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kolejności przeprowadzania aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1820), wyniki aukcji przeprowadzonej w dniu 28 września 2017 r. (…) kształtują się następująco: łączna ilość energii elektrycznej podlegającej sprzedaży w ramach aukcji wynosi: 0,000 MWh; łączna wartość energii sprzedanej podlegającej sprzedaży w ramach aukcji wynosi: 0,00 zł" - poinformował w komunikacie prezes URE.

 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama