Lider PSL chce weta nowelizacji ustawy o OZE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2017,14:35 Aktualizacja: 02-08-2017,14:50
A A A

- Wnioskujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o OZE, ponieważ ona niszczy odnawialną energetykę, blokuje jej rozwój i szanse na uniezależnienie energetyczne Polski - oświadczył w środę Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Według szefa ludowców "nie spełniamy żadnych warunków, norm, do których się zobowiązaliśmy i nie spełnimy ich do roku 2020". - Przypomnę, 15 proc. energii w 2020 r. powinno pochodzić z energii odnawialnej. Nie spełnimy tych wymagań, bo dewastacja, zaoranie naturalnej, zielonej, energii odnawialnej przez PiS jest nieprawdopodobne - powiedział.  

oze, inwestycje w oze, energia wiatrowa, energia słoneczna

Zainwestowali w wiatraki. A teraz walczą o przetrwanie

Rolnicy i drobni przedsiębiorcy, którzy przed laty kuszeni obietnicami polityków inwestowali w wiatraki dziś walczą o spłatę kredytów. Czują się oszukani przez rządzących krajem. O spektakularnych bankructwach...

- To jest jak z Puszczą Białowieską. Tutaj również grożą nam wielomilionowe kary, nakładane każdego dnia" - dodał lider PSL.

Zdaniem Kosiniak-Kamysza, minister środowiska Jan Szyszko "kompletnie sobie nie radzi" z sytuacją, zarówno w kwestii Puszczy Białostockiej jak i OZE. Jak podkreślił, gdyby premier Beata Szydło chciała pokazać, że jest "autentycznym premierem", to powinna zdymisjonować szefa resortu środowiska.

Nowe przepisy dot. OZE krytykował też poseł Mieczysław Kasprzak. - To jest bardzo zła ustawa, przygotowana bez konsultacji społecznych, przyjęta w trybie ekspresowym. Spowoduje ona, że już trudna sytuacja producentów energii zielonej, odnawialnej, pogorszy się - przekonywał.

Według polityka PSL firmy już upadają, a media codziennie pokazują, jak trudna jest sytuacja producentów energii odnawialnej.
energetyka wiatrowa, elektrownia wiatrowa, wiatraki, ustawa odległościowa, psew, system aukcyjny, świadectwa pochodzenia

Takiego kryzysu w branży wiatrakowej jeszcze nie było

Energetyka wiatrowa w naszym kraju przeżywa stagnację i najgorszy kryzys w swojej historii - twierdzą autorzy raportu "Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 roku" przygotowanego przez PSEW we współpracy z firmami doradczymi i...

Sejm uchwalił w lipcu nowelizację ustawy o OZE. Głównym jej założeniem jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE. Opłata ma wynosić 125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł/MWh.

W opartym na prawach majątkowych (certyfikatach) systemie wsparcia dla OZE, wytwórca energii w źródle odnawialnym, oprócz sprzedaży energii otrzymuje za każdą MWh certyfikat, który jest prawem majątkowym i może być sprzedany - albo na giełdzie, albo w indywidualnej transakcji typu OTC.

Cena sprzedaży jest wsparciem dla wytwórcy. Z kolei sprzedawcy energii do odbiorców końcowych muszą się legitymować odpowiednią do wielkości sprzedaży ilością certyfikatów, czyli muszą je kupić. Ewentualnie mogą uiścić tzw. opłatę zastępczą.

Ustawę krytykował prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando; protestowały też środowiska producentów OZE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama