Biometan ze wsparciem. Jest projekt ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2021,10:30 Aktualizacja: 26-10-2021,10:46
A A A

Do wykazu prac Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Przewiduje wprowadzenie definicji biometanu i określenie zasad prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego.

Jak zapewnia resort, przygotowując nowe regulacje w zakresie odnawialnych źródeł energii, wzięło pod uwagę zobowiązania Polski do zwiększania udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto, które wynikają z konieczności osiągnięcia celów klimatycznych.

Orlen Południe, PGNiG, biometan, Daniel Obajtek, Paweł Majewski

Orlen i PGNiG idą w biometan

Orlen Południe, czyli spółka z Grupy Orlen, wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. Firmy podpisały list intencyjny o...

Rozwój sektora biometanu ma zapewnić powstanie kolejnego obszaru wspierającego realizację ambicji Polski w tym zakresie.

- Sygnały ze strony branży oraz doświadczenie krajów, w których sektor biometanu rozwija się aktualnie najszybciej, wyraźnie pokazują szereg korzyści w wielu obszarach gospodarki wynikających z rozwoju tej technologii. Przede wszystkim, biometan efektywnie zmniejsza emisję CO2, co pozwala, w zależności od kierunku końcowego zastosowania, redukować emisje m.in. w transporcie, ciepłownictwie czy elektroenergetyce - podkreśla Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

W ocenie urzędników bardzo ważną kwestią, która pod względem formalno-prawnym porządkuje rozwój sektora biometanu, jest wprowadzenie - poprzez projekt ustawy - definicji biometanu, obejmującej biogaz oraz biogaz rolniczy poddany procesowi oczyszczenia, pozwalającego na wprowadzenie go do sieci gazowych.

"W konsekwencji pojawia się wyraźne rozdzielenie tej działalności na dwa obszary, uzależnione od rodzaju surowca wykorzystywanego do wytwarzania biometanu, tj. biogazu (podlegającego wpisowi do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki) oraz biogazu rolniczego (podlegającego wpisowi do rejestru prowadzonego przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa" - wskazuje resort.

Zakres zmian ujętych w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, wspierającej m.in. rozwój sektora biometanu, obejmuje ponadto:

  • możliwość wytwarzania biometanu w ramach działalności spółdzielni energetycznych
  • uchylenie przepisów dotyczących wniosku o wydanie urzędowego potwierdzenia efektu zachęty oraz przepisów mówiących o świadectwie pochodzenia biogazu rolniczego
  • wprowadzenie gwarancji pochodzenia dla biometanu i rozszerzenie zakresu przedmiotowego rejestru gwarancji pochodzenia o dane dotyczące gwarancji pochodzenia biometanu
  • zmianę definicji paliw gazowych w ustawie - Prawo energetyczne

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama