Minister chwali decyzję Brukseli. To dobry sygnał dla rynku OZE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2017,12:20 Aktualizacja: 14-12-2017,13:23
A A A

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie odnawialnych źródeł energii otwiera możliwość racjonalnego kształtowania miksu energetycznego i wykorzystania naszego potencjału OZE - uważa Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Jego zdaniem to dobry sygnał dla polskiego rynku.

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych o wartości 40 mld zł. Zakłada on, że producentom energii z tych źródeł zostanie przyznana pomoc państwa.

program wspierania energii z OZE, odnawialne źródła energii, oze, energia elektryczna, komisja europejska

Producenci energii dostaną miliardy. Program wspierania OZE zatwierdzony

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych o wartości 40 mld zł. Zakłada on, że producentom energii z OZE zostanie przyznana pomoc państwa. - Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej...

"Decyzja Komisji Europejskiej otwiera możliwość racjonalnego kształtowania miksu energetycznego i wykorzystania naszego potencjału OZE" - podkreślił polityk cytowany w komunikacie resortu.

Ministerstwo Energii przypomniało, że przygotowuje nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. "Rozwiązania w niej zawarte, które zaakceptowała Komisja Europejska, będą miały wpływ na realizację zobowiązań unijnych w zakresie energii i klimatu. Zagwarantują również utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki" - podkreślił resort.

W opinii przedstawicieli ministerstwa, decyzja KE umożliwi dalsze procedowanie ustawy, która po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów trafi pod obrady parlamentu.

W ramach programu producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa za pośrednictwem aukcji. Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 roku oraz czerwcu 2017 roku, a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 roku.

KE podała, że w ramach programu małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej. Beneficjenci otrzymają taką premię, w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. To ma im zagwarantować zwrot z inwestycji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
Advertisement