350 mln zł dla gmin na projekty związane z OZE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2017,10:55 Aktualizacja: 07-01-2017,11:37
A A A

Zarząd województwa lubelskiego podpisał umowy z samorządami na dofinansowanie unijnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W sumie władze województwa parafowały 108 takich kontraktów, dzięki którym przekażą gminom 350 mln zł.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Łącznie w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego dotację z RPO otrzymało 108 miast i gmin.

Wartość wszystkich umów przekracza 462 mln zł, w tym niemal 350 mln zł stanowi wkład Unii Europejskiej. Najwięcej projektów dotyczy zakupu i montażu kolektorów słonecznych.

oze, inwestycje w oze, energia wiatrowa, energia słoneczna, komisja europejska

Bruksela dopasowuje rynek energetyczny do OZE

KE przedstawiła propozycję zmian w rynku energetycznym w UE, by dopasować go do potencjału dojrzałego już sektora odnawialnych źródeł. Z jednej strony wykluczone mają być elementy wsparcia dla OZE, z drugiej strony rynek ma się tak zmienić,...
Do konkursu ogłoszonego pod koniec marca 2016 r. wpłynęło 315 wniosków o wartości 1,14 mld zł. - Na wsparcie wszystkich potrzebowalibyśmy blisko 850 mln zł - tłumaczy marszałek Sławomir Sosnowski.

Po trzystopniowej weryfikacji władze województwa wybrały 108 najwyżej ocenionych projektów, którym przyznały dofinansowanie.

Na popularność solarów wpływają warunki klimatyczne województwa lubelskiego. W regionie notuje się jedne z najwyższych w Polsce wskaźników tzw. usłonecznienia, czyli liczby godzin słonecznych w ciągu doby (dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 2015 roku).

OZE, zielona energia, opłaty, pieniądze, rachunki za prąd, ustawa, prawo, przepisy

66 mln rocznie przeznaczy rząd na wsparcie energii z OZE

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o zakończeniu aukcji wsparcia dla OZE. Za 66 mln zł rocznie rząd zobowiązał się do zakupu energii z odnawialnych źródeł. Jak wyliczył ekspert Bartłomiej Derski wsparcie to będzie kosztowało...
Dlatego montaż kolektorów gwarantuje mieszkańcom ciepłą wodę przez większą część roku i oszczędności w domowym budżecie, ponieważ energia słoneczna jest bezpłatna. Dlatego montaż kolektorów gwarantuje mieszkańcom ciepłą wodę przez większą część roku i oszczędności w domowym budżecie, ponieważ energia słoneczna jest bezpłatna.

Atrakcyjność kolektorów słonecznych podnosi również korzystne finansowanie. Dzięki unijnej dotacji mieszkańcy pokrywają tylko część kosztów. Średnio od 1,5 do 2,5 tys. zł.

Ponadto zastosowanie ekologicznych instalacji solarnych wpływa na poprawę środowiska, poprzez ograniczenie emisji niekorzystnych gazów cieplarnianych.

Do 2020 roku, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do osiągnięcia 15-procentowego udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii. Wspierając tego typu inwestycje przyłączamy się do realizacji tego celu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama