Powstaje farma na wodzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
29-10-2015,16:45 Aktualizacja: 02-11-2015,18:51
A A A

W Wielkiej Brytanii powstaje największa w Europie pływająca farma fotowoltaiczna. Inwestycja będzie kosztowała 3,5 mln funtów.

Farma zbudowana zostanie na powierzchni zbiornika wodnego w miejscowości Hyde, położonej w pobliżu Manchesteru. Składać się będzie z około 12 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 MW. Instalacja ma zajmować powierzchnię 45,5 tys. m².

Inwestycję wartą miliony funtów wykonuje United Utilities – największa brytyjska spółka wodno-ściekowa. Poprzez produkowanie energii ze słońca chce ona obniżyć swoje koszty funkcjonowania. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, farma fotowoltaiczna zaspokoi w 1/3 zapotrzebowanie na energię lokalnej infrastruktury wodno-ściekowej.

Według szacunków inwestora, roczna produkcja energii elektrycznej z pływającej farmy ma wynieść około 2,7 GWh. Uruchomienie farmy w Hyde powinno nastąpić do końca tego roku.

Chris Stubbs, odpowiedzialny za inwestycje OZE w United Utilities podkreśla, że powstająca farma będzie największą w Europie i drugą co do wielkości na świecie. Wyprzedzać ją będzie tylko japońska elektrownia PV w mieście Kawagoe, której moc docelowo wyniesie 7,5 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej 8,3 GWh.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama