Instalacje fotowoltaiczne można budować na śmieciach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2016,11:30 Aktualizacja: 21-06-2016,12:07
A A A

Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci w Ustroniu Morskim wyprodukowała przez rok ponad 1 mln kWh. To doskonały przykład dla innych samorządów, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska i tereny poprzemysłowe.

Ustronie Morskie jest pionierem tego rozwiązania w Polsce. Rok temu gmina zdecydowała się na zagospodarowanie nieużywanych terenów wykorzystując fotowoltaikę. Dzięki temu na terenie 2ha powstała jedna z największych w kraju farm.

prosumenci, instalacja fotowoltaiczna, panele fotowoltaiczne, ustawa o oze, mikroinstalacja oze, net-metering,

Oszczędności z paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, jak obniżyć rachunki

Prosumenci inwestujący w fotowoltaikę nie muszą czekać na zmiany w ustawie o OZE i dopłaty, żeby czerpać korzyści z mikroinstalacji - przekonują eksperci Opeus Energia. Na potwierdzenie przygotowali symulację inwestycji i potencjalnych oszczędności...

Inwestycja wiąże się z pozyskaniem znacznych nakładów finansowych, jednak część środków można pokryć z dotacji unijnych. Budowa obiektu w ustroniu Morskim została dofinansowana z funduszy UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 kwotą 2,64 mln zł. Łączna wartość inwestycji wyniosła 7,58 mln zł, z czego 2,58 mln zł przeznaczone zostało na rekultywację terenu.

- Farma fotowoltaiczna przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale i bezpieczeństwa energetycznego. Przemyślana inwestycja pomoże też zagospodarować teren, który byłby pozostawiony bez użytku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że inwestycję można współfinansować ze środków unijnych - mówi Sławomir Reszke, prezes OPEUS Energia.

Instalacja o mocy 1 MW bardzo szybko przyniosła gminie wymierne oszczędności. Wydatki na prąd spadły o kilkadziesiąt procent. Jak pokazują dane zgromadzone przez OPEUS Energia, od momentu uruchomienia farma wygenerowała łącznie ponad milion kilowatogodzin.
odnawialne źródła energii, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika

Fotowoltaika dynamicznie się rozwija. Coraz więcej mocy

Sektor fotowoltaiki w Polsce ma się coraz lepiej i dynamicznie się rozwija. W 2015 roku moc skumulowana w takich instalacjach przekroczyła 95 MWp. Aż 98 proc. z nich zostało przyłączonych do sieci w latach 2014-2015. Tylko w minionym roku moc...

Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego szuka sposobów na wykorzystanie nieużywanych przestrzeni dawnych składowisk odpadów. Stanowi to duże wyzwanie, gdyż prawo nie pozwala na budowę obiektów budowlanych na tych terenach w okresie 50 lat od rekultywacji wysypiska.

Przykład Ustronia Morskiego pokazuje, że jednym z rozwiązań jest budowa instalacji solarnej, która jest jedynie posadowiona na gruncie, a nie z nim związana, więc nie jest traktowana jako obiekt budowlany.

System PV o mocy zbliżonej do uruchomionej w Ustroniu Morskim instalacji umożliwia np. zasilenie w prąd około 200 gospodarstw jednorodzinnych. Pozwala to obniżyć wydatki samorządu nawet o ok. 80-90 proc. w skali roku.

Inwestując w farmy fotowoltaiczne gminy czy duże zakłady produkcyjne zapewniają sobie ponadto nie tylko całkowite zaopatrzenie w prąd, ale również działają na rzecz ochrony środowiska.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama