Fotowoltaika dynamicznie się rozwija. Coraz więcej mocy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-05-2016,12:20 Aktualizacja: 06-05-2016,13:07
A A A

Sektor fotowoltaiki w Polsce ma się coraz lepiej i dynamicznie się rozwija. W 2015 roku moc skumulowana w takich instalacjach przekroczyła 95 MWp. Aż 98 proc. z nich zostało przyłączonych do sieci w latach 2014-2015.

Tylko w minionym roku moc skumulowana wzrosła z 22 do 95 MWp. Z raportu "Rozwój Polskiego Rynku Fotowoltaicznego w latach 2010-2020" wynika, że ponad 30 proc. z tej wartości to mikroinstalacje.

energa living lab, prąd, energia elektryczna, laboratorium energetyczne, panele fotowoltaiczne, energooszczędność

Dostali panele fotowoltaiczne i płacą mniej za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd - to wstępne wyniki programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi....

I właśnie mikroinstalacje cieszą się coraz większą popularnością. Przed rokiem aż 28 proc. skumulowanej mocy w instalacjach PV była zgromadzona właśnie w nich. Dla porównania rok wcześniej wartość ta osiągnęła zaledwie 13 proc.

Coraz więcej odbiorców indywidualnych dostrzega zalety posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Przyczyniły się do tego programy prosumenckie uruchomione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalne Programy Operacyjne.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne stanowią obecnie 0,07 proc. mocy całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w Polsce. To wciąż jednak mało, ale eksperci dostrzegają zachodzące zmiany w tym zakresie i ogromny potencjał takich mikroinstalacji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama