Oszczędności z paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, jak obniżyć rachunki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
06-05-2016,13:55 Aktualizacja: 06-05-2016,13:49
A A A

Prosumenci inwestujący w fotowoltaikę nie muszą czekać na zmiany w ustawie o OZE i dopłaty, żeby czerpać korzyści z mikroinstalacji - przekonują eksperci Opeus Energia. Na potwierdzenie przygotowali symulację inwestycji i potencjalnych oszczędności dla domu i firmy.

Analizy dla prosumentów specjaliści z płockiej firmy przedstawili jako reakcję na obecną sytuację rynku, który wciąż wyczekuje na ostateczny kształt zmian ustawy o OZE.

Pierwsza z symulacji dla mikroinstalacji PV dotyczy gospodarstwa domowego, dla którego przyjęto parametry: rozliczenie następuje w taryfie G12, roczne zapotrzebowanie wynosi 4670 kWh, instalacja składa się z 22 paneli, generujących moc 5,5 kWp i zlokalizowanych na południowej połaci dachu skośnego. 

odnawialne źródła energii, nfośigw, bocian, elektrownia wiatrowa, system fotowoltaiczny, biogazownia, biomasa

Pożyczki z "Bociana". Fundusz dofinansuje instalacje OZE

Wnioski o pożyczki na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii przyjmuje do 20 maja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie jest przyznawane przedsiębiorcom w ramach programu „Bocian”....

Jej autorzy założyli, że instalacja zagwarantuje produkcję energii przez 25 lat. Koszt budowy wyniesie 29 850 zł brutto, przy możliwym dofinansowaniu w wysokości 40%, co zmniejszy wydatki do 17 910 zł brutto.

- Zakładając, że prosument zużyje całą wyprodukowaną energię na własne potrzeby, roczne oszczędności wyniosą około 2,8 tys. zł brutto, co spowoduje zwrot inwestycji w niecałe 6,5 roku - twierdzą.

Przy szacowaniu korzyści z mikroinstalacji eksperci uwzględnili ponadto, że część energii będzie zużywana w nocy. Stworzono symulację dla sytuacji, w której 30% energii jest rozliczane z dostawcą w formie net-meteringu (opomiarowania netto).

W tym przypadku wysokość oszczędności w skali roku wyniesie około 2,5 tys. zł brutto, co wydłuży okres zwrotu o blisko pół roku, do nieco ponad 7 lat. 

Według ekspertów, najważniejszą kwestią jest dopasowanie instalacji do potrzeb, czyli uniknięcie efektu tzw. przewymiarowana. 

farma wiatrowa, wiatraki, energia elektryczna, dopłaty do prądu, psew, program partycypacji społecznej

Dopłaty do rachunków za prąd dla sąsiadujących z wiatrakami

Dopłaty do rachunków za prąd proponuje najbliższym sąsiadom nowo powstających farm wiatrowych Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Wsparcie miałoby wynosić 20-50 procent, w zależności od liczby elektrowni i ich łącznej mocy. Program...

Kolejny ważny czynnik to dbałość o wykorzystywanie większości urządzeń domowych w dzień, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd. Z pomocą przyjdą nowoczesne technologie pozwalające na zaprogramowanie pracy poszczególnych sprzętów lub zdalne ich uruchomienie, np. za pomocą aplikacji mobilnych.

Drugą symulację przygotowano dla przedsiębiorstwa. Według specjalistów Opeusa, choć montaż systemów fotowoltaicznych w firmie wydaje się nieopłacalny ze względu na możliwość korzystania z niższych opłat taryfowych, np. G22, to jednak takie założenie jest błędne.

- Pomimo niższej ceny za kWh zużytej energii, przedsiębiorstwa dysponują lepszą strukturą uzysku energetycznego i zużywają większość energii w czasie pełnej sprawności instalacji PV - przekonują. W tę charakterystykę idealnie wpisują się np. mroźnie warzyw, przedsiębiorstwa miejskie czy stacje paliw.  

system fotowoltaiczny, panele fotowoltaiczne, instalacja fotowoltaiczna, energia elektryczna, odnawialne źródła energii

Wydajność instalacji fotowoltaicznej gmina pokaże na telebimie

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne zamontowano na dachach budynków w trzech kujawsko-pomorskich gminach. Każda z instalacji składa się z 10 paneli o mocy 300 Wp. Na produkcję energii elektrycznej ze słońca zdecydowały się gminy Choceń, Kowal...

Eksperci opracowali symulację dla przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa spożywczego. Założyli, że firma rozlicza się w taryfie G22, jej roczne zapotrzebowanie wynosi 151 tys. kWh i zdecydowała się na montaż 615 paneli generujących moc 160 kWp, zlokalizowanych na południowej połaci dachu skośnego. Trwałość systemu to 25 lat. 

Oszacowali koszt budowy na 790 tys. zł netto, przy możliwym dofinansowaniu w wysokości 60%, które pozwoli zmniejszyć wydatki do 316 tys. zł netto.

Specjaliści z Opeusa zauważyli, że w przeciwieństwie do gospodarstwa domowego o wiele bardziej prawdopodobne jest doprowadzenie do sytuacji idealnej, w której zużywany prąd pochodzi w całości z pracy instalacji fotowoltaicznej.

- Wysokość rocznych oszczędności wyniesie w tym przypadku około 50 700 zł netto, co pozwoli na zwrot kosztów inwestycji w nieco ponad 6 lat. Jednak przy wsparciu wkładu własnego firmy pożyczką z WFOŚiGW istnieje możliwość generowania zysków już w pierwszym roku funkcjonowania instalacji PV - twierdzą eksperci.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama