16 tysięcy paneli produkuje prąd pod Toruniem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
28-10-2015,16:30 Aktualizacja: 28-10-2015,16:39
A A A

Prawie 4 MW mocy ma farma fotowoltaiczna uruchomiona właśnie w podtoruńskiej gminie Czernikowo przez Grupę Energa. Inwestycja jest częścią projektu Smart Toruń.

Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie szacowana jest na poziomie 3500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną około 1600 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli, z których każdy ma moc 240W. Farma zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m², co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu. Tymczasem przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby około 3 tys. ton dwutlenku węgla.

Inwestycja w Czernikowie wpisuje się w strategię Grupy Energa, która zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii. - Do 2020 roku chcemy zwiększyć nasz potencjał OZE o połowę, osiągając docelowo udział zielonej energii w bilansie na poziomie ponad 60 procent – zapowiada Andrzej Tersa, prezes spółki Energa.

Energię z odnawialnych źródeł produkuje w Grupie już 46 elektrowni wodnych, cztery farmy wiatrowe, dwie farmy fotowoltaiczne oraz instalacje spalające biomasę. Łącznie jest to 560 MW.

OZE w Grupie Energa:

41,5 proc. – udział mocy instalacji OZE w całej mocy zainstalowanej

35,3 proc. – udział produkcji z instalacji OZE w całej produkcji

37 proc. – wszystkich instalacji OZE w Polsce jest przyłączonych do sieci elektroenergetycznej Energa-Operator

10 proc. – całej „zielonej” energii w Polsce jest produkowane przez Grupę Energa

Farma w Czernikowie to kolejna elektrownia słoneczna zbudowana przez gdańską spółkę. Pierwsza, o mocy 1,64 MW, uruchomiona została we wrześniu ubiegłego roku w Przejazdowie pod Gdańskiem. Jej całkowita produkcja za 2015 rok szacowana jest na poziomie 1600 MWh.

Nowa farma fotowoltaiczna koło Torunia o ponad 10 proc. zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która według danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi około 36 MW.

Inwestycja w gminie Czernikowo jest częścią projektu Smart Toruń – pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych przez Grupę Energa, obejmującego modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów. Całkowity koszt projektu wyniósł 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł stanowi dofinansowanie udzielone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu