Środki na T1 w zbożach - przegląd rozwiązań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARTYKUŁ REKLAMOWY | redakcja@agropolska.pl
06-04-2023,9:00 Aktualizacja: 06-04-2023,8:22
A A A

Choroby grzybowe stanowią duże zagrożenie dla zbóż, wpływając negatywnie zarówno na wielkość, jak i jakość uzyskiwanych plonów. Istotne staje się zatem przeprowadzenie odpowiednich zabiegów fungicydowych, z których zdecydowanie najważniejszym jest zabieg T1. Jakie choroby można dzięki niemu zwalczyć? Jakie środki warto zastosować na T1 w zbożach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest zabieg T1 w zbożach?

Zamierzając przedstawić sens przeprowadzania zabiegu T1 w zbożach warto wyjaśnić to, czym w ogóle jest ten zabieg. Otóż, warto mieć świadomość, że jest to pierwszy zabieg ochrony fungicydowej, który przeprowadza się na zbożach ozimych wkrótce po ruszeniu wiosennej wegetacji. Celem przeprowadzenia zabiegu T1 jest bowiem ochrona zbóż we wczesnych fazach rozwoju przed różnymi chorobami atakującymi części roślin znajdujące się tuż nad ziemią.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg T1 w zbożach? Pierwsze objawy porażenia chorobami grzybowymi można zauważyć na zbożach ozimych już jesienią. Fungicydy jak już wspomniano stosuje się jednak dopiero wiosną, a zabieg T1 należy wykonać najwcześniej w fazie krzewienia roślin (BBCH 29). Optymalnym czasem jest w tym przypadku początek strzelania w źdźbło (BBCH 30) oraz faza pierwszego kolanka (BBCH31). Ostatecznym terminem na przeprowadzenie zabiegu T1 w zbożach jest natomiast faza drugiego kolanka (BBCH 32), co wynika z faktu, że to właśnie wówczas wykształca się międzywęźle, które jest szczególnie narażone na ataki patogenów. Istotne jest zatem to, by pierwszy zabieg fungicydowy przeprowadzić niezwłocznie po przekroczeniu progu szkodliwości oraz w odpowiednich warunkach pogodowych. Co to oznacza? Otóż, oprysk na T1 zaleca się wykonać w ciepły i pochmurny dzień. Istotny jest także brak wiatru oraz deszczu, ponieważ podmuchy mogłyby zwiewać stosowany preparat z roślin, a deszcz zmywałby oprysk obniżając jego skuteczność. O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o tym, by wykonując oprysk zwrócić uwagę na temperaturę zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Poszczególne fungicydy mają bowiem określone konkretne temperatury minimalne, przy których powinny być aplikowane.

Zabieg T1 - jakie choroby zbóż można zwalczyć?

Zabieg T1 to pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach, którego przeprowadzenie pozwala skutecznie zwalczyć wiele chorób grzybowych. W przypadku zbóż ozimych są to przede wszystkim choroby podstawy źdźbła oraz porażenia dolnych liści, których objawy można zaobserwować już wczesną wiosną. Przykładem może być:

  • łamliwość źdźbła zbóż i traw;
  • fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni;
  • mączniak prawdziwy zbóż i traw;
  • rdza brunatna;
  • septorioza paskowana liści pszenicy;
  • rdza żółta zbóż i traw;
  • brunatna plamistość liści zbóż (DTR);
  • rynchosporioza;
  • plamistość siatkowa jęczmienia.

W kontekście zabiegu T1 bardzo ważną kwestią jest regularna i dokładna lustracja pól, co wynika z faktu, że wczesne objawy niektórych z wymienionych wyżej chorób bardzo łatwo można pomylić. Regularna weryfikacja stanu uprawy pozwoli więc nie tylko zaobserwować obecność patogenów, ale również dobrać odpowiednie środki ochrony roślin, które umożliwią ich skuteczne zwalczenie. Należy również pamiętać, że stosowanie fungicydów w celu zwalczenia chorób grzybowych jest możliwe po przekroczeniu środowiskowego oraz ekonomicznego progu szkodliwości dla konkretnych gatunków patogenów. Przykładowo w przypadku mączniaka prawdziwego zbóż w fazie krzewienia jest to od 50 do 70% roślin posiadających pierwsze objawy porażenia (w formie pojedynczych, białych skupisk grzyba), w przypadku łamliwości źdźbła zbóż próg szkodliwości znajduje się na poziomie 20-30% źdźbeł, na których wystąpią objawy porażenia od początku fazy strzelania w źdźbło do osiągnięcia fazy pierwszego kolanka.

Dlaczego należy przeprowadzić zabieg na T1?

Zabiegi fungicydowe w uprawach zbóż przeprowadza się w trzech terminach, co pozwala wyróżnić zabiegi T1, T2 oraz T3. Zdecydowanie najistotniejszym jest pierwszy z nich, którego przeprowadzenie należy traktować jako konieczność. Wynika to z faktu, że zdecydowanie największe szkody wyrządzają patogeny atakujące rośliny we wczesnej fazie rozwoju. W efekcie choroby grzybowe skutkują zdecydowanie mniejszymi plonami, co wynika z faktu, że liście zaatakowane przez grzyby posiadają ograniczone możliwości asymilacyjne, a zmniejszeniu ulega liczba ziaren w kłosach oraz MTZ.

Dlaczego przeprowadzenie zabiegów fungicydowych na T1 jest koniecznością? Przede wszystkim z uwagi na łagodne zimy występujące w ostatnich latach oraz ciepły i deszczowe początki wiosny. Takie warunki sprzyjają bowiem rozwojowi chorób grzybowych. Patogeny atakujące podstawy źdźbła uszkadzają wiązki przewodzące, co może prowadzić do przedwczesnego zamierania pędów. Skutkuje to nie tylko gorszą jakością ziarna, ale również spadkiem plonów, które w uzależnieniu od wielu czynników (np. gatunku i odmiany zboża, pogody, przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych, itd.) mogą być niższe nawet o 50%.

Jakie środki ochrony roślin na T1 w zbożach?

Przeprowadzając zabieg fungicydowy na T1 w zbożach zastosować można różnego rodzaju środki ochrony roślin, które należy dobrać między innymi do rodzaju uprawianego zboża, występujących chorób, czy terminu wykonywania zabiegu. Istotne jest także to, że patogeny mają zdolność uodparniania się na fungicydy, szczególnie wtedy, gdy zabiegi są przeprowadzane w niewłaściwym terminie lub zastosowano nieodpowiednią dawkę preparatu. W takiej sytuacji zaleca się zmianę stosowanej substancji czynnej. Jakie środki ochrony roślin należy stosuje się więc w zabiegach fungicydowych na T1? Polecane preparaty zostały przedstawione poniżej.

Turbo Pak

Fungicyd firmy Syngenta, który zawiera w swoim składzie 2 substancje czynne (produkty Tern i Plexo) o uzupełniającym się mechanizmie działania. Zalecany do stosowania w zabiegach T1 przede wszystkim w zbożach ozimych, w których kompleksowo zwalcza oraz ogranicza występowanie groźnych chorób grzybowych, m.in. mączniaka prawdziwego zbóż i traw, fuzariozy kłosów, czy septoriozy paskowanej liści. Może być stosowany od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kłoszenia.

Duet na Start

Preparat firmy BASF, którego tworzą dwa fungicydy (Empartis i Flexity), które zawierają łącznie aż 3 substancje czynne. W efekcie skutecznie zwalcza choroby podstawy źdźbła, a także mączniaka prawdziwego zbóż i trwa. Istotne jest także to, że substancje czynne są pobierane przez rośliny niezależnie od panujących temperatur, co pozwala przeprowadzić skuteczny zabieg na T1 nawet wczesną wiosną. Może być stosowany zarówno w zbożach ozimych, jak i jarych.

Leander Copmplex Pak

Środek firmy Adama, który zawiera dwie substancje czynne, a mianowicie fenpropoidynę oraz protiokonazol. Może być stosowany zarówno w zbożach ozimych, jak i jarych, a zabieg na T1 przeprowadza się zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Zwalcza mączniaka prawdziwego zbóż i inne popularne choroby grzybowe występujące we wczesnych fazach wegetacji zbóż. Wykazuje wysoką skuteczność w niskich temperaturach.

Unix

Preparat przeznaczony stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych przed chorobami grzybowymi. Zwalcza wszystkie szczepy łamliwości podstawy źdźbła w zbożach ozimych. Należy stosować go jednorazowo w sezonie wegetacyjnym od początku fazy strzelania w źdźbło do początku fazy drugiego kolanka (BBCH 30-32). Może być stosowany zapobiegawczo oraz interwencyjnie.

Protendo

Preparat działający zapobiegawczo, interwencyjnie oraz wyniszczająco. Substancją czynną jest w jego przypadku protiokonazol, który nie tylko zwalcza choroby grzybowe, ale poprawia również kondycję roślin. Środek może być stosowany zarówno w zbożach ozimych, jak i jarych. Zwalcza między innymi mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzę brunatną i żółtą, fuzariozę kłosów oraz wiele innych chorób grzybowych.

Wirtuoz Pro

Fungicyd przeznaczony do stosowania w uprawach zbóż ozimych oraz jęczmienia jarego. Dzięki dwóm substancjom czynnym o różnym sposobie działania skutecznie zwalcza takie choroby powodowane przez grzyby jak: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw czy septorioza liści. Wykazuje silne działanie zapobiegawcze, a efekty widać nawet kilka tygodni po wykonaniu zabiegu.

Podsumowując należy stwierdzić, że zabiegi na T1 w zbożach są bardzo ważne, ponieważ ich przeprowadzanie pozwala zwalczyć wiele różnych chorób grzybowych. W efekcie można ograniczyć ryzyko strat w plonach, jednak wymaga to odpowiedniego doboru środków ochrony roślin.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu