Poznano genom jęczmienia sprzed 6 tysięcy lat
Międzynarodowy zespół badaczy po raz pierwszy zsekwencjonował genom jęczmienia z okresu chalkolitu, czyli sprzed 6 tys. lat. To najstarszy do tej pory zrekonstruowany genom roślinny - czytamy w artykule opublikowanym w "Nature Genetics".
Naukowcom udało się poznać genom jęczmienia odkrytego w czasie wykopalisk w Jaskini Yoram na Pustyni Judzkiej, w środkowym Izraelu.
Miejsce było użytkowane przez ludzi przez krótki okres, być może jako czasowe schronisko.
![zboża, korzenie, trawy, naukowcy, USA, zwiększenie odporności upraw na niedobór wody, Stanford University](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/9/140/1/zboza_susza,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Zboża potrafią odpowiednio zareagować na suszę
Pradziejowy jęczmień okazał się bardzo podobny do dzisiejszego, jaki rośnie w południowej części Lewantu (obszaru obejmującego tereny dzisiejszej Syrii, Libanu, Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej).
Tereny Lewantu znane są jako centrum rozwoju rolnictwa. Zdaniem badaczy stwierdzenie tego podobieństwa jest dowodem na to, że do udomowienia zboża doszło w Dolinie Górnego Jordanu. Spośród pradziejowych roślin do tej pory udało się zrekonstruować jedynie genom kukurydzy.
- Materiał genetyczny zachował się przez tysiąclecia w bardzo dobrym stanie, dzięki ekstremalnie suchemu klimatowi panującemu w regionie - wyjaśnia Ehud Weiss.
Część odkrytego zboża poddano badaniu radiowęglowemu, w celu określenia jego wieku, a z pozostałej pozyskano DNA.
Już 10 tys. lat temu na obszarze Żyznego Półksiężyca, czyli w pasie urodzajnej ziemi ciągnącym się od Mezopotamii do Egiptu, uprawiano pszenicę i jęczmień. To stamtąd udomowione gatunki zbóż rozpowszechniły się w Europie, Azji i Północnej Afryce.