Zboża potrafią odpowiednio zareagować na suszę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2016,14:10 Aktualizacja: 13-07-2016,14:29
A A A

Rośliny z rodziny traw - w tym także zboża - drastycznie zmieniają strukturę swoich korzeni podczas suszy, aby zachować dostęp do wody - informuje pismo "PNAS".

Jak wykazali naukowcy ze Stanford University, w okresie suszy trawy wdrażają program oszczędnościowy, ograniczając tworzenie penetrujących okolice podstawy rośliny bocznych korzeni (ang. crown roots).

Jak wyjaśnia kierujący badaniami dr Jose Dinneny, pozwala to ograniczyć pobieranie wody z gleby, dzięki czemu jest ona tam dłużej dostępna.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza obejmuje już 17 procent gmin

Susza rolnicza pogłębia się i obecnie występuje w 17 proc. gmin (428 gmin ) w kraju na terenie 10 województw. Niedobór wody najbardziej dotyka zboża jare - informuje w najnowszym raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa....
Daje to roślinie czas na wyprodukowanie nasion. Jednak zmiany nie są trwałe - jeśli podczas deszczu woda znów pojawi się w obfitości, roślina wytworzy większy system korzeniowy.

Jak zauważył Dinneny w wywiadzie dla BBC, pod tym względem trawy zachowują się inteligentniej od ludzi, którzy podczas suszy często eksploatują bez umiaru wody gruntowe, co pogarsza strukturę i trwałość warstw wodonośnych.

Autorzy sugerują, że dzięki wynikom ich badań nad biologią korzeni możliwe będzie zwiększenie odporności upraw na niedobór wody.

Wiele z najważniejszych dla produkcji żywności oraz energii roślin uprawnych - ryż, kukurydza, pszenica, jęczmień czy żyto należy do rodziny traw. Często rosną one na obszarach nawiedzanych suszą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement