Jare też wymagają ochrony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
19-05-2020,15:00 Aktualizacja: 19-05-2020,16:09
A A A
W ostatnim czasie gospodarstwa skupiły się na wykonywaniu zabiegu T2 na plantacjach zbóż ozimych, wykorzystując do tego celu okna pogodowe, ale nie można zapominać o zbożach jarych, które także atakuje wiele chorób. 
 
W tym roku wiosna jest nie tylko sucha, choć w maju trochę popadało, ale także wyjątkowo chłodna, co pewnie trochę przyhamowało rozwój chorób w zbożach jarych. Wnikliwi obserwatorzy zauważą jednak na liściach typowe dla poszczególnych gatunków jednostki chorobowe. 
 
jęczmień jary, kłosy, łan, niebo

Nowe odmiany zbóż jarych 2020

Krajowy Rejestr odmian wzbogaci się o 23 nowe odmiany zbóż jarych, w tym 9 jęczmienia, 5 owsa zwyczajnego, jedną owsa nagiego, 6 pszenicy zwyczajnej i 2 pszenżyta jarego. Jęczmień jary: Adwokat - odmiana typu pastewnego; zgłaszający:...
Na jęczmieniu jarym można zaobserwować chociażby plamistość siatkową. Wśród innych, najbardziej zagrażających jęczmieniowi chorób liści wymienia się także: mączniaka prawdziwego, rynchosporiozę zbóż oraz rdzę żółtą.
 
Natomiast w pszenicy jarej oprócz mączniaka prawdziwego i rdzy żółtej również rdzę brunatną, septoriozę paskowaną liści oraz brunatną plamistość liści. A więc praktycznie wszystkie najczęściej występujące choroby na liściach zbóż ozimych. 
 
Przyjmuje się, że jeśli ziarno zbóż jarych zostało zaprawione, ilość wiosennych opadów nie jest zbyt wysoka (przy ich odpowiednim rozkładzie), a presja chorób niewielka, to jeden zabieg fungicydowy powinien wystarczyć. W przypadku pszenicy jarej, należy go wykonać w fazie liścia flagowego (BBCH 45-49).
 
Przy deszczowej aurze w maju, niezbędne może okazać się jednak przeprowadzenie ochrony dwu zabiegowej. Wówczas pierwszy zabieg należy wykonać w fazie strzelania źdźbło, do 1. kolanka (BBCH 31). Natomiast drugi w fazie liścia flagowego (BBCH 45-49). 
 
odchwaszczanie zbóż jarych, odchwaszczanie powschodowe, sulfonylomoczniki, regulatory wzorstu, florasulam, zboża jare,

Czym odchwaścić zboża jare?

W zbożach jarych zdecydowanie łatwiej wybrać termin wykonania zabiegu. A to z prostej przyczyny, że istnieje tylko jedna możliwość zastosowania zabiegu przedwschodowego. Wszystkie pozostałe opcje obejmują zabiegi powschodowe.    Tym...
W przypadku jęczmienia jarego, w technologii jedno zabiegowej, oprysk najlepiej przeprowadzić  w fazie od 2. kolanka do pełni strzelania w źdźbło (BBCH 32-35). Jednak przy dużej presji chorób należy wykonać go wcześniej. Bo tak na prawdę o terminie zabiegu powinno decydować przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości przez danego patogena. W technologii dwu zabiegowej ochrony jęczmienia jarego: pierwszy zabieg poleca się w fazie od 1. do 2. kolanka, a drugi tuż przed kłoszeniem. 
 
Preparatów do ochrony zbóż jarych jest bardzo dużo. Najlepiej jednak sięgać po środki zwalczające za jednym razem szeroką gamę chorób. Nie można zapominać także o rotacji substancji aktywnych fungicydów, by ograniczyć zjawisko uodparniania się patogenów. W preparatach o wysokiej skuteczności na pewno spotkamy: triazole, karboksyamidy, strobiluryny, czy ketoaminy. 
 
W doborze odpowiedniego fungicydu pomocne mogą być programy ochrony pszenicy jarej, jęczmienia jarego oraz pszenżyta jarego przygotowane przez Instytut Ochrony Roślin – PIB w Ponaniu. Można je znaleźć tutaj
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu