Susza we wszystkich uprawach. Komisje działają w 1106 gminach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2019,9:55 Aktualizacja: 26-07-2019,10:24
A A A

Komisje powoływane przez wojewodów szacują straty spowodowane suszą już w 1106 gminach w kraju. Najwięcej działa ich w województwach wielkopolskim (226) i łódzkim (174).

Według ministerstwa rolnictwa suszą jest dotkniętych ok. 1 mln 385 tys. hektarów upraw. Ale całkowita wielkość strat będzie znana po zakończeniu prac komisji.

susza, ocieplenie klimatu, zmiany klimatu, opady deszczu, Anna Sierpińska

W Polsce jest już permanentna susza. To wielki problem dla rolników

Według najnowszego raportu IUNiG obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską i dotyka wszystkich 14 monitorowanych upraw. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu...

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował w swoim ostatnim raporcie, że suszę rolniczą odnotowano w 15 z 16 województw - we wszystkich z wyjątkiem małopolskiego.

Największy niedobór wody jest w woj. lubuskim i w Wielkopolsce. Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Obecnie najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia rolników, że nie zostaną bez pomocy. Według niego, udzielenie pomocy możliwe będzie zarówno w postaci kredytów, umorzeń podatków, ratalnych wpłat na KRUS, jak również bezpośrednio w postaci gotówki.

Resort przypomina, że w ubiegłym roku rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek suszy, została udzielona rekordowa pomoc przekraczająca 2 mld złotych. Decyzje dotyczące dodatkowego wsparcia w tym roku zostaną podjęte po oszacowaniu start.

Przed rokiem wysokość świadczeń do hektara dotkniętych suszą gruntów ubezpieczonych wynosiła tysiąc zł, a do hektara gruntów nieubezpieczonych 500 zł.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu