Wyżowa pogoda przyniosła pierwsze przymrozki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Gromadzki | redakcja@agropolska.pl
02-10-2017,6:00 Aktualizacja: 03-10-2017,15:47
A A A

Na północnym wschodzie Polski w ostatnich dniach temperatura w nocy wynosiła zaledwie 1 stopień na plusie, przy gruncie była znacznie niższa, ponieważ widoczny był lekki szron na roślinach.

Pomimo tego, iż synoptycy nie zapowiadali spadku temperatury przy gruncie poniżej zera, w okolicach powiatu monieckiego wystąpiły już pierwsze tej jesieni przymrozki.

Ostatni tydzień przyniósł poprawę pogody. Umożliwiło to zakończenie siewu zbóż ozimych, w dalszym ciągu wielu rolników wykonuje jeszcze siew. Na dobre trwają prace związane ze zbiorem kukurydzy na kiszonkę, która osiągnęła właściwy stopień dojrzałości (30-35 proc. suchej masy).

kukurydza, kiszonka, pryzma, folia

Zbiór kukurydzy na kiszonkę utrudniają opady

Pomimo tego iż zaczęła się trzecia dekada września w dalszym ciągu wiele pól z kukurydzą pozostaje niezebranych. Dzieje się tak za sprawą intensywnych oraz regularnych opadów deszczu. Pomimo opóźnionych siewów większość...
Opóźniony termin siewu nie jest polecany ale pogoda nie zawsze pozwala idealnie trafić w optymalne terminy. Gdy jednak zdecydujemy się na takie działanie należy pamiętać, aby wysiać nieco więcej nasion (o około 10 proc. lub nawet więcej) w zależności od gatunku oraz innych czynników.

W przypadku opóźnionego terminu siewu zwiększona norma wysiewu pozwala osiągnąć optymalną obsadę roślin oraz w późniejszych okresach pędów. W czasie niekorzystnych warunków pogodowych rośliny nie zdołają rozkrzewić się przed zimą, dlatego też stosuje się zwiększoną liczbę ziarniaków.

Poprawa pogody umożliwia także zbiór ostatniego pokosu traw, które w tym roku dość obficie plonowały. Duże zbiory traw wpłynęły na spadek cen pasz objętościowych siana oraz sianokiszonki, w stosunku do poprzednich lat nawet o połowę lub więcej.

Warto pamiętać, aby koszenie trawy przed zimą wykonać nieco wyżej. Takie działanie pozwoli lepiej przezimować trawom, szczególnie tym pierwszorocznym, które są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe w czasie zimowej aury.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!