W 2022 roku można produkować na ugorach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2022,8:05 Aktualizacja: 22-03-2022,8:20
A A A

Rolnicy będą mogli w tym roku wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz oraz prowadzić tam produkcję w ramach zazielenienia - poinformował resort rolnictwa. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

MRiRW przekazało na swojej stronie internetowej, że na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach.

ugory iodłogi, grunty rolne i leśne, raport gus

W Polsce jest 150 tysięcy hektarów odłogów i ugorów

Główny Urząd Statystyczny w dokumencie "Ochrona środowiska 2020" podał najnowsze dane o powierzchni m.in. gruntów rolnych i leśnych w Polsce, w tym także o ziemiach ugorowanych i zdewastowanych. Według ewidencji geodezyjnej...

Zgodnie z projektem, ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem wprowadzenia odstępstwa jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

"Decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin" - wyjaśniono.

Ministerstwo dodało, że odstępstwo nie będzie obejmowało ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszary proekologiczne. Publikacja decyzji KE jest przewidziana w przyszłym tygodniu; resort pracuje nad wdrożeniem tych przepisów do prawa krajowego.

ARiMR tłumaczy, że grunty ugorowane można zaliczyć do obszarów proekologicznych. Na takich gruntach od 1 stycznia do 31 lipca w danym roku nie może być prowadzona produkcja rolna. Na ugorach w ramach EFA obowiązuje: zakaz stosowania środków ochrony roślin w okresie utrzymywania ugoru; zakaz wysiewu i uprawy gatunków roślin na cele produkcyjne, w tym zakaz wypasu i koszenia.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu