Suszy jeszcze nie ma, ale deficyt wody jest coraz większy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2017,11:05 Aktualizacja: 07-06-2017,11:27
A A A

Ostatnie warunki pogodowe wskazują na coraz większy deficyt wody dla roślin uprawnych, ale suszy jeszcze nie ma - podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"Ostatnio występujące warunki pogodowe sprawiły, że nastąpiło w monitorowanym okresie znaczne obniżenie wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, co świadczy, że obecnie występuje coraz większy deficyt wody dla roślin uprawnych" - napisali eksperci w raporcie.

susza, włochy, uprawy, niszczejące uprawy, związek rolników Coldiretti

Takiej suszy o tej porze roku jeszcze nie było. Uprawy niszczeją

Na północy Włoch panuje coraz większa susza, niespotykana o tej porze roku. W dużej części Wenecji Euganejskiej i w Górnej Adydze deszcz nie pada już od 3 miesięcy. Niepokój budzi niski poziom wody w rzece Pad, który...

"Jednakże należy też stwierdzić, że zapas wody (zwłaszcza z kwietnia) nie powoduje, że występujące niedobory wody są zbyt duże. Obecnie notowane wartości KBW nie przekraczają wartości krytycznych co oznacza, że aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce" - czytamy w dokumencie.

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie i wyniosły: dla jęczmienia 0,8 proc., pszenicy 0,6 proc., pszenżyta 0,4 proc., mieszanek zbożowych 0,6 proc. i żyta 0,4 proc. Niewielkie straty odnotowano też w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego - ponad 1,4 proc. areału zasianego jesienią 2016 roku.

Występujące duże wahania i spadki temperatury w maju (nawet do -8 stopni C) niekorzystnie wpłynęły na stan kwitnącego rzepaku oraz drzew i krzewów owocowych, a także plantacji jagodowych.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!