Takiej suszy o tej porze roku jeszcze nie było. Uprawy niszczeją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2017,9:40 Aktualizacja: 10-04-2017,15:23
A A A
Na północy Włoch panuje coraz większa susza, niespotykana o tej porze roku. W dużej części Wenecji Euganejskiej i w Górnej Adydze deszcz nie pada już od 3 miesięcy. Niepokój budzi niski poziom wody w rzece Pad, który jest taki sam, jak latem.
 
To już jest katastrofa - mówią włoskim mediom rolnicy. Wskazują, że ziemia uprawna staje się coraz bardziej piaszczysta. Rzeki i górskie strumienie są wysuszone, a ich korytami na pola, do 5 kilometrów w głąb lądu, wlewa się słona woda z Adriatyku, która niszczy uprawy. Woda morska przynosi też żyjące w niej ryby. 

włochy, eksport żywnośći, żywność, makarony, sery, wina, winogrono

Włochy czołowym eksporterem żywności do Polski

Z roku na rok rośnie eksport włoskich produktów spożywczych do Polski. W ubiegłym wartość importu poszła w górę o 6 proc. - wynika z informacji ICE-Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich. Włoskie produkty...
Jak zauważa prasa, kłopoty rolników z tamtych stron, walczących o uratowanie upraw, przekładają się na ceny warzyw w sklepach. Wzrosły one nawet kilka razy. Władze regionu Wenecja Euganejska rozważają możliwość ogłoszenia stanu kryzysowego z powodu suszy, jakiej nie było tam jeszcze nigdy na początku wiosny. 
 
Rolnicy podkreślają, że muszą już teraz nawadniać pola, choć zwykle zaczynają robić to dopiero w czerwcu. Sucha wiosna nastąpiła po suchej w większości zimie. W niektórych częściach Dolomitów i Przedalp prawie w ogóle nie padał śnieg. Temperatura w lutym była tam o 3 stopnie Celsjusza wyższa niż wynosi średnia tego miesiąca. 
 
To zaś oznacza, że nie nagromadziło się wystarczająco dużo lodu i nie powstała pokrywa, która mogłaby potem zasilić górskie strumienie. Poziom wody w niektórych rzekach jest zaś najniższy od 20 lat. Sytuację pogarsza stan zagrożenia pożarowego. Alarm z tego powodu ogłosiła Obrona Cywilna. 
 
- Wiosna już nie istnieje - powiedział rolnik Eginio Destro, cytowany przez dziennik "La Stampa". Jak dodał, "temperatura przeskakuje znienacka z 5 do 20 stopni". 
 
Krajowy związek rolników Coldiretti ogłosił alarm dla całych Włoch. Jak zauważa organizacja, średnia temperatura jest wyższa o 2,5 stopnia niż zwykle o tej porze roku, a opady deszczu w skali kraju są mniejsze o 53 procent.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu