Susza rolnicza ustępuje. Niedobór wody głównie w jednym krańcu Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2020,13:50 Aktualizacja: 16-07-2020,13:58
A A A

Na większości obszaru Polski nie ma już suszy rolniczej, jednak niedobór wody nadal występuje na terenie Polski północno-zachodniej. Na suszę najbardziej narażony jest rzepak - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W szóstym okresie raportowania, tj. od 11 maja do 10 lipca 2020 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była dodatnia, wynosiła 24 mm" - czytamy w komunikacie IUNG opublikowanym w czwartek.

pomoc suszowa, jan krzysztof ardanowski, epidemia koronawirusa, pomoc de minimis

Wypłata zaległej pomocy suszowej jest już możliwa

- Przyjęte przez rząd rozporządzenie umożliwia wypłatę zaległej pomocy suszowej za 2019 rok - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o wypłatę dla ok. 50 tys. gospodarstw na kwotę ok. 400 mln zł. Rada Ministrów...

Obszar z największym deficytem wody nie zmienił się i notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego. Duże niedobory wody wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego. Susza rolnicza notowana jest na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego.

Na pozostałym terenie Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych, a na niektórych obszarach jest jej nadmiar.

Wysokie opady na znacznym obszarze kraju spowodowały, że nadmiar wody wystąpił na południowym obszarze Polski, m.in. w woj. opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim oraz mazowieckim.

Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 236 gminach Polski (9,53 proc. kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 85 gmin, w których wystąpiła susza.

Zasięg suszy w stosunku do poprzedniego okresu raportowania zmniejszył się w uprawach: zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych.

Według IUNG, zmniejszyła się liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg suszy wzrósł.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021