Wypłata zaległej pomocy suszowej jest już możliwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2020,9:25 Aktualizacja: 15-07-2020,9:33
A A A

- Przyjęte przez rząd rozporządzenie umożliwia wypłatę zaległej pomocy suszowej za 2019 rok - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o wypłatę dla ok. 50 tys. gospodarstw na kwotę ok. 400 mln zł.

Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR, przedłożone przez szefa resortu rolnictwa.

epidemia koronawirusa, covid-19, branża rolna, wsparcie dla rolników

Rząd pomoże rolnikom w związku z COVID-19 i klęskami żywiołowymi

Rząd chce pomóc rolnikom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID-19 oraz brakiem wypłaty pomocy z tytułu wystąpienia w 2019 r. klęsk żywiołowych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Wsparcie...

Jak zaznaczył polityk, problem polega na tym, że pula środków krajowych w ramach de minimis prawie się wyczerpała i nie można wypłacić należnej rolnikom pomocy suszowej za ubiegły rok. Podkreślił, że jest wypłacana ze środków krajowych.

Ardanowski przypomniał, że wystąpił do Komisji Europejskiej o zwiększenie limitu pomocy de minimis na ten rok lub zaproponował, by KE pozwoliła na zaliczkowe wykorzystanie puli de minimis z 2021 r. - KE odmówiła i zabroniła wypłacania rolnikom pomocy w ramach de minimis - stwierdził.

KE poinformowała, będzie konieczność zwrotu tych pieniędzy wraz z odsetkami przez rolników poprzez egzekucję komorniczą.

- Nie można do tego dopuścić, a te pieniądze się rolnikom należą, dlatego zgodnie z sugestią KE (...) Rada Ministrów podjęła decyzję, że będzie wsparcie dla tych samych rolników, w tych samych kwotach, ale w ramach procedury COVID-19 - zaznaczył minister.

Wyjaśnił, że "można tak zrobić, dlatego, że gospodarstwa mają kłopoty finansowe, a gotówka, na którą liczyli nie wpłynęła w odpowiednim czasie i w związku z tym jest to istotny powód, by w ten sposób rolnikom pomóc".

straty suszowe, pomoc suszowa, System Monitoringu Suszy Rolniczej

Wnioski suszowe można składać tylko przez aplikację

Resort rolnictwa przypomina rolnikom, że wnioski o oszacowanie strat suszowych mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. Gospodarz sam określa stopień strat, a dane są automatycznie weryfikowane. Ministerstwo wskazało, że za pomocą...

Taka pomoc wymaga notyfikacji, ale - zdaniem Ardanowskiego - nie powinno być problemów z notyfikacją tego programu.

Wstępne ustne rozmowy zostały już przeprowadzone, a KE sama sugerowała, by zmienić charakter pomocy publicznej de minimis na pomoc covidową.

Szef resortu podkreślił, że pieniądze na wypłaty są już na koncie ARiMR i jak tylko będzie zgoda KE "będziemy rolników informowali, by złożyli oświadczenia w ARiMR".

Będzie to tylko oświadczenie, że chcą pomocy, ale procedury nie da się uniknąć.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

do 01.10.2020 termin wysiewu międzyplonów ozimych

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10. - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

do 30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

do 31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę