Susza rolnicza tylko w jednym województwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2019,12:30 Aktualizacja: 03-10-2019,12:35
A A A

Susza rolnicza notowana jest już jedynie na terenie województwa lubuskiego. Największy deficyt wody, podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego.

"W sześciu ostatnich sześciodekadowych okresach (...) deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, powodując zmniejszenie obszaru z suszą rolniczą, którą odnotowano jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku w dziewięciu gminach woj. lubuskiego" - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, pomoc dla rolników, jan krzysztof ardanowski

Pomoc suszowa ruszy 3 października. Jest oficjalna decyzja

- Rolnicy, którzy mają oszacowane straty spowodowane m.in. suszą, od 3 do 31 października mogą składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych ARiMR - informuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu zaznaczył, że Polska...

Sprecyzowano, że od 1 sierpnia do 30 września zagrożenie suszą rolniczą występowało jedynie wśród upraw rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 9 gminach (0,36 proc. w kraju) na powierzchni 0,07 proc. gruntów ornych.

IUNG informuje, że w pierwszej dekadzie września bardzo niskie opady notowano we wschodnich obszarach Polski od poniżej 5 mm do 15 mm, jednak na przeważającym terytorium kraju opady były już większe od 15 do 35 mm, a na północy oraz na południu Polski notowano je od 35 do nawet ponad 50 mm.

Z kolei w drugiej oraz trzeciej dekadzie września nadal największe opady notowano w północnych obszarach Polski. Natomiast w pozostałej części kraju opady były bardzo małe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.