Susza rolnicza nie ustępuję. Straty w uprawach będą rekordowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2018,14:25 Aktualizacja: 13-07-2018,18:38
A A A

Susza rolnicza nie ustępuję, rośnie wręcz liczba gmin i powierzchnia upraw z suszą - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W ocenie IUNG nadal występuje duży deficyt wody, sprawiający, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin.

"W szóstym okresie raportowania, tj. od 11 maja do 10 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisano.

susza, powiat moniecki, pszenica

Dramatyczna sytuacja rolników dotkniętych suszą

Obecny rok, a właściwie jego pierwsza połowa zapowiadała się dość optymistycznie między innymi przez duże zapasy wody po jesiennych opadach oraz szybko rosnącej temperaturze. Jednak aktualnie panująca susza od początku kwietnia pokrzyżowała plany...

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich czternastu monitorowanych upraw.

"Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały dalsze zwiększenie niedoborów wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Nadal występujący duży deficyt wody sprawił, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin. Ostatnio występujące warunki pogodowe spowodowały, że w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie w uprawach: rzepaku i rzepiku, chmielu, ziemniaka, buraka cukrowego oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę wzrosła powierzchnia, jak i liczba gmin z suszą" - napisano.

Według IUNG bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród zbóż jarych.

Na terenie Polski suszę notowano w 11 województwach, 1.198 gminach, tj. w 48,35 proc. gmin kraju na powierzchni 29,87 proc. gruntów ornych.

Poleć
Udostępnij