Słonecznik i facelia z dopłatami? Chodzi o białko i pszczoły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2022,10:00 Aktualizacja: 09-03-2022,10:13
A A A

Zasilenie bilansu krajowego białka i zwiększenie upraw roślin miododajnych - to m.in. argumenty Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych przemawiające za objęciem upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Związek przekonuje, że zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani.

facelia, słonecznik pastewny, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Słonecznik i facelię trzeba objąć dopłatami. Związek pisze do ministra

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) wystąpił z wnioskiem do resortu rolnictwa o objęcie dopłatą do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich takich roślin, jak słonecznik pastewny oraz facelia....

"Warto podkreślić fakt, że słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane do naszego kraju białko roślinne. Uprawa rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach" - pisze Stanisław Kacperczyk, prezes Zarządu PZPRZ do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa.

Jak dodaje, facelia jest z kolei rośliną miododajną, a ich uprawa jest bardzo potrzebna w Polsce, biorąc pod uwagę stan zdrowotności rodów pszczelich. Wprowadzenie dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcałaby rolników do większej dbałości o pszczoły.

"Obie rośliny - zarówno słonecznik, jak i facelia - są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe, jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion. Dlatego już w 2018 roku PZPRZ zawnioskował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ówczesnego ministra rolnictwa, o ich dopisanie do rozporządzenia określającego wykaz roślin i wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich" - przypomina Kacperczyk.

Facelia rozpycha się na polach. Gorczyca ustępuje

Coraz większym zainteresowanie wśród rolników do uprawy w międzyplonach ścierniskowych (dawnej nazywanych poplonami) cieszy się facelia błękitna. Nie wysusza ona tak gleby, jak niekwestionowana królowa międzyplonów...

Resort poinformował wówczas, że sugestia Związku nie może być w tamtym momencie uwzględniona. Jednocześnie zapewnił, że objęcie dotowanymi ubezpieczeniami innych, dodatkowych upraw, zostanie rozważone przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

"Przeglądając obowiązujące na ten rok przepisy stwierdzamy, że niestety nadal - po 4 latach od sugestii PZPRZ - słonecznik i facelia nie są objęte dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia. Dlatego ponownie zwróciliśmy się do resortu rolnictwa o przygotowanie takich przepisów, które pozwolą na objęcie dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw również takich roślin, jak słonecznik pastewny oraz facelia" - podsumowuje szef związku producentów zbóż.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu