Facelia rozpycha się na polach. Gorczyca ustępuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
03-10-2014,15:30 Aktualizacja: 20-11-2014,11:58
A A A

Coraz większym zainteresowanie wśród rolników do uprawy w międzyplonach ścierniskowych (dawnej nazywanych poplonami) cieszy się facelia błękitna. Nie wysusza ona tak gleby, jak niekwestionowana królowa międzyplonów gorczyca biała.

Facelia błękitna, czyli wiązanka wrotyczowa należy do rodziny faceliowatych. Odznacza się małymi wymaganiami glebowymi, ale w lepszych warunkach glebowych plonuje oczywiście lepiej.

Średnie plony zielonki wynoszą 15-20 ton z hektara. Jest odporna na suszę i znaczne przymrozki (znosi nawet do minus 10 stopni Celsjusza).

Uprawa facelii jest szczególnie przydatna w płodozmianach z dużym udziałem rzepaku, gdzie nie powinno się wysiewać gorczycy.

Norma wysiewu wynosi około 10 kg/ha, choć niektórzy rolnicy wysiewają ją jeszcze rzadziej. Jej specyficzną właściwością jest fakt, że słabo kiełkuje na świetle. Dlatego nasiona muszą być przykryte glebą.

Ważną zaletą facelii jest to, że jest ona cennym pożytkiem dla pszczół. Z powodu obfitego pożytku nektarowego i pyłkowego jest chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Charakteryzuje się także długim okresem kwitnienia. Dlatego nazywa jest "królową roślin miododajnych".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu