Polska wolna od upraw GMO

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2022,10:30 Aktualizacja: 28-07-2022,10:37
A A A

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że nasz kraj jest wolny od upraw GMO.

"Po czterech latach wykonywania zadania, kiedy to Inspekcja przeprowadziła ogółem blisko 10 tys. kontroli upraw i przebadała w laboratorium tyle samo prób materiału roślinnego, możemy stwierdzić, że Rzeczpospolita Polska jest krajem wolnym od upraw GMO" - podała PIORiN.


uprawy GMO, soja, kukurydza, Emma Kovak, Martin Qaim

Uprawy GMO mogą pozytywnie wpływać na klimat

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy) ustalili, że uprawy modyfikowane genetycznie mogą przyczynić się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w Europie. Stosowanie upraw GMO jest bardzo kontrowersyjnym tematem, zwłaszcza w Europie....

W 2021 r. przeprowadzono ogółem 3019 kontroli upraw pod kątem obecności GMO i dodano, że w br. kontrole prowadzone są w podobnym zakresie, jak w poprzednim.

Inspekcja informuje, że na plantacjach kukurydzy, rzepaku i soi pracownicy wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa pobierają próby liści, które są badane w Laboratorium Badania GMO Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.

Podkreślono, że szczególny nacisk położony jest na uzyskanie materiału siewnego wolnego od GMO, dlatego niemal 100 proc. plantacji nasiennych w Polsce objętych jest badaniami. Dodatkowo materiał siewny będący w obrocie, również przywożony spoza Polski, objęty jest kontrolą. Sprawdzane są również plantacje produkcyjne.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu