Podczas wakacji nie było suszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2016,11:00 Aktualizacja: 13-09-2016,11:26
A A A

Od 1 lipca do 31 sierpnia w Polsce nie występowała susza rolnicza - podał w najnowszym raporcie dotyczącym warunków pogodowych Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W dziesiątym okresie raportowania, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisano w dokumencie.

zboża, korzenie, trawy, naukowcy, USA, zwiększenie odporności upraw na niedobór wody, Stanford University

Zboża potrafią odpowiednio zareagować na suszę

Rośliny z rodziny traw - w tym także zboża - drastycznie zmieniają strukturę swoich korzeni podczas suszy, aby zachować dostęp do wody - informuje pismo "PNAS". Jak wykazali naukowcy ze Stanford University, w okresie suszy trawy wdrażają...

Pod koniec sierpnia eksperci IUNiG informowali, że deszcze padające w ostatnich tygodniach sprawiły, że wilgotność gleby jest dostateczna dla upraw polowych. "Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla upraw wyższe od wartości krytycznych" - było napisane w komunikacie.  

KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych, a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod.

Najniższe wartości KBW odnotowano wówczas w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej (Roztocze) i Małopolskiej, w południowo-wschodniej części Niziny Mazowieckiej oraz na południu Niziny Śląskiej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement