Jakość ziarna zależy od regionu. Ceny nie zachęcają do sprzedaży

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2016,10:30 Aktualizacja: 09-08-2016,11:08
A A A

Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że dotychczas zebrano ok. 30 proc. areału zbóż. Żniwa utrudniają burze i opady deszczu. Jakość ziarna jest zróżnicowana regionalnie, a podaż niewielka.

W skali kraju zebrano stosunkowo niewielki areał zbóż. Ziarno zebrano głównie na Kujawach, we wschodniej części woj. wielkopolskiego, północnej części woj. łódzkiego czy południowo-zachodniej mazowieckiego. "Szacujemy, iż w skali kraju zboża zebrano z nie więcej niż 30 proc. areału. Znacznie większe jest zaawansowanie zbiorów rzepaku, który zebrano z ponad 85 proc. powierzchni" - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

ziarno, jakość ziarna, żniwa, zbiory zbóż, Rafał Mładanowicz, Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

Ziarno jest coraz gorszej jakości. Deszcze utrudniają zbiory

Padające deszcze w całym kraju utrudniają zbiory zbóż, a zboże pozostawione na polu gwałtowanie traci na jakości - powiedział Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Rolnicy, którym uda się...

W ostatnich dniach żniwa utrudniały burze i opady deszczu, które nie tylko spowalniały prace, ale wpływały także na pogorszenie jakości ziarna. Pszenica zebrana przed ostatnią falą opadów jest generalnie dobrej jakości, obecnie zbierane ziarno ma wysoką zawartość białka (gorzej jest z gęstością i wyrównaniem).

Jakość ziarna jest bardzo zróżnicowana regionalne. W opinii ekspertów Izby wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy jakości konsumpcyjnej w łącznych zbiorach tego zboża będzie wyraźnie mniejszy niż przed rokiem. Utrzymanie się burzowej aury w kolejnych dwóch tygodniach może wpłynąć na dalsze pogorszenie parametrów jakościowych ziarna.

Pomimo trwających zbiorów, w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest "uszczuplona", ale także zróżnicowana regionalnie, w zależności od stopnia zaawansowania zbiorów. Ceny nie zachęcają rolników do sprzedaży, dlatego wielu z nich decyduje się na przechowanie ziarna. Zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową.
euronext w paryżu, cbot w chicago, notowania pszenicy, notowania kukurydzy

Wysoki eksport i obawy o jakość ziarna wspierają ceny pszenicy

W minionym tygodniu mocno umocniły się notowania pszenicy miękkiej na paryskiej giełdzie Euronext. W najbliższym kontrakcie stawki przez tydzień poszły w górę aż o 5,4 proc. do 167 euro za tonę. Zdaniem ekspertów na zwyżki notowań...

Pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) z nowych zbiorów kosztowała ostatnio 580-650 zł za tonę; pszenica paszowa 560-610 zł/t; żyto konsumpcyjne 470-520 zł/t; żyto paszowe  450-500 zł/t, pszenżyto 530-560 zł/t; jęczmień paszowy 480-530 zł, a kukurydza ze zbiorów ubiegłorocznych 660-700 zł/t.

W portach cały czas trwa załadunek pszenicy na eksport. Wiele wskazuje na to, iż w sierpniu wielkość sprzedaży tego gatunku przekroczy 200 tys. ton. Zdaniem ekspertów konkurencyjne ceny oferowane przez kraje Basenu Morza Czarnego mogą wpłynąć na zmniejszenie tempa wywozu w kolejnych miesiącach.

Ceny zbóż na eksport są wyższe od krajowych. W ubiegłym tygodniu za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) z dostawą do portów płacono 670-675 zł/t (dostawa VIII 2016), za żyto 510 zł/t (dostawa VIII-IX 2016), a za pszenżyto 540-550 zł/t (dostawa VIII 2016).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie Euronext w Paryżu i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.