IUNG: w całej Polsce nie ma suszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2021,9:15 Aktualizacja: 28-05-2021,9:23
A A A

W Polsce nie występuje obecnie susza rolnicza, ale w niektórych regionach zasoby wodne są mniejsze od średnich np. w woj. lubelskim czy zachodniopomorskim. Nadmiar wody w glebie odnotowuje się na południu kraju.

"W pierwszym okresie raportowania - od 21 marca do 20 maja 2021 roku - średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -25 mm" - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Anna Gembicka, susza, zalania, wsparcie dla rolników, Gniewkowo

Rolnicy dostaną wsparcie za straty spowodowane przez suszę i zalania

Do 150 mln zł pomocy trafi do rolników, którzy ucierpieli w 2020 roku z powodu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - zapowiedziała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa. - Spotykamy się, aby przekazać dobre wiadomości dla...

Największy deficyt wody notowany jest na terenach: woj. lubelskiego, łódzkiego, w południowej części mazowieckiego oraz w północno-wschodniej części woj. zachodnio-pomorskiego.

"W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski" - podają eksperci IUNG.

Tegoroczny marzec na znacznej powierzchni kraju pod względem temperatur był w normie wieloletniej (1990-2021). Natomiast zimny był kwiecień - tak zimnego tego miesiąca nie odnotowano od 24 lat.

W pierwszej dekadzie maja na dużym obszarze kraju notowano temperaturę od 8 do 9 stopni C. W drugiej dekadzie tego miesiąca było już znacznie cieplej. Zdecydowanie najcieplejszym obszarem w tej dekadzie maja były Kujawy z temperaturą powietrza wynoszącą od 14,5 do 16 stopni C.

W kwietniu opady były dość wysokie, najniższe w północnych regionach Polski, zaś w maju bardzo zróżnicowane. Najmniejsze - w północno-zachodnich i południowo wschodnich obszarach Polski.

Według IUNG, niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -119 mm, odnotowano na dużym obszarze kraju, jednak nie powodują strat w uprawach. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj