IUNG: susza rolnicza jest już w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2021,8:05 Aktualizacja: 07-07-2021,8:07
A A A

We wszystkich województwach panuje susza rolnicza - najbardziej dotyka regiony północno-wschodnie, woj. wielkopolskie i łódzkie. Niedobór wody występuje we wszystkich uprawach, ale głównie w jarych - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W okresie sześciodekadowym 1 maja - 30 czerwiec na terenie kraju wystąpiło dalsze zmniejszenie deficytu wody dla roślin uprawnych (średnio o ponad 7 mm) w stosunku do poprzedniego monitoringowego okresu. Takie warunki wilgotnościowe sprawiły, że suszę rolniczą stwierdzono w 16 województwach" - czytany w komunikacie IUNG.

susza rolnicza, przeciwdziałanie skutkom suszy, ministerstwo rolnictwa, prawo wodne

Resort chce uprościć procedury dotyczące przeciwdziałania skutkom suszy

Wprowadzenie rozwiązań upraszczających procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy oraz zwiększenie retencji wód w obszarach miejskich, rolniczych i leśnych - przewiduje projekt...

Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, w których susza wystąpiła aż w 11 uprawach.

Nieco mniejsze zagrożenie wystąpiło w woj. wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim - tam stwierdzono jej wystąpienie w 8 uprawach. Susza dotknęła też 7 upraw na Dolnym Śląsku. Natomiast w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubuskim, małopolskim oraz śląskim notowano niedobory wody, w których stwierdzono suszę od dwóch do czterech - poinformował IUNG.

Susza występowała w jedenastu uprawach: zbóż jarych, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych, zbóż ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych.

W okresie od maja do końca czerwca największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 750 gminach (30 proc. gmin Polski) na obszarze ok. 8,5 proc. gruntów ornych kraju.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.