IUNG podtrzymuje występowanie suszy rolniczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2017,13:45 Aktualizacja: 10-07-2017,14:04
A A A

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa po raz drugi w sezonie stwierdził występowanie suszy rolniczej - wynika z najnowszego komunikatu wydanego przez ekspertów.

"W piątym okresie raportowania, czyli od 1 maja do 30 czerwca 2017 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w dokumencie.

portugalia, susza, niedobór wody, płody rolne, ceny płodów rolnych, zboża, bydło

Takiej suszy nie było od dawna. Płody rolne będą bardzo drogie

Portugalia boryka się z największą od 1990 roku suszą. Niski poziom wody w rzekach i na tamach może wpłynąć na podwyżkę cen płodów rolnych, szczególnie zbóż. Władze Krajowego Urzędu ds. Informacji o Zasobach Wodnych (SNIRH) w...

IUNG określił stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

W poprzednim komunikacie eksperci instytutu informowali, że susza wśród zbóż jarych występuje w siedmiu województwach w 207 gminach, czyli w 8,35 proc. w Polsce, obejmując niecały procent krajowych gruntów ornych. Niedobór wody najbardziej jest odczuwalny dla tych upraw w woj. lubelskim i świętokrzyskim.

"W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym obserwowane jest duże zróżnicowanie wielkości klimatycznego bilansu wodnego (na podstawie, którego określane są zasoby wody - PAP) na terenie kraju, co skutkuje, że w jednych obszarach notowany jest bardzo duży deficyt wody dla roślin, a w innych terenach sytuacja jest dobra lub nawet bardzo dobra (jak np. Pojezierzu Pomorskim). Natomiast do obszarów szczególnie narażonych na niedobory należy cała Lubelszczyzna, północna Małopolska, Dolny Śląsk" - informował wówczas IUNG.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu