Takiej suszy nie było od dawna. Płody rolne będą bardzo drogie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2017,9:55 Aktualizacja: 07-07-2017,10:18
A A A

Portugalia boryka się z największą od 1990 roku suszą. Niski poziom wody w rzekach i na tamach może wpłynąć na podwyżkę cen płodów rolnych, szczególnie zbóż.

Władze Krajowego Urzędu ds. Informacji o Zasobach Wodnych (SNIRH) w Lizbonie ujawniły, że znikome w tym roku opady deszczu w Portugalii doprowadziły do najniższego poziomu wody w zbiornikach wodnych od 27 lat. Najgorsza sytuacja panuje na rzece Sado, w rolniczym regionie Alentejo.

Portugalia wychodzi na prostą po ośmiu latach kryzysu

Portugalscy ekonomiści zgodnie podkreślają, że ich kraj wychodzi z kryzysu, jaki od ponad ośmiu lat go trawił. Sukces przypisują nie tylko surowej polityce oszczędnościowej gabinetu Pedra Passosa Coelho, ale również korzystnym czynnikom...

- Tegoroczna zima i wiosna były okresem naznaczonym niewielkim opadem. W efekcie tego zjawiska cierpią nie tylko uprawy rolne, ale też bydło, dla którego jest mniej naturalnej paszy niż zazwyczaj - powiedział Antonio Lalanda, hodowca bydła z dystryktu Castelo Branco, we wschodniej Portugalii.

Zarówno Lalanda, jak i należący do Rolniczego Stowarzyszenia Dystryktu Setubal (AADS) Joaquim Manuel Lopes uważają, że susza podniesie wydatki Portugalczyków na płody rolne, w szczególności na zboża.

- Podwyżka cen żywności wydaje się być nieunikniona. Na efekty suszy narzekają dziś plantatorzy rolni oraz hodowcy zwierząt w całym kraju. Mało tego, niezwykle niska ilość wody w rzekach i na tamach zagrozi dostawom wody do wielu gospodarstw rolnych - powiedział Manuel Lopes.

Ekspert stwierdził, że w związku z doskwierającym portugalskim plantacjom niedoborem wody w tym roku niezbędne będzie zwiększenie importu w przypadku kukurydzy oraz ryżu.

Susza może negatywnie wpłynąć także na dostawy energii elektrycznej, gdyż około 25 proc. zużywanej w Portugalii elektryczności produkowana jest na tamach rzecznych.

Według Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (PIMA) do niskiego poziomu wód w tym kraju przyczyniły się w tym roku szczególnie dwa miesiące: kwiecień i czerwiec. - Pierwszy był najbardziej ciepłym i suchym miesiącem w ciągu ostatnich 86 lat, drugi zaś był niezwykle gorący - poinformował PIMA.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement