IMGW: w najbliższych miesiącach susza będzie się pogłębiać. Klimatyczny bilans wodny jest ujemny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2024,15:25 Aktualizacja: 17-05-2024,15:27
A A A

W maju zanotowano niewielkie opady deszczu, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i w Pile były bliskie zeru. Prognozy na najbliższe tygodnie wskazują na powiększanie się obszaru zagrożonego suszą – poinformował rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Według rzecznika, w weekend zacznie się zmieniać sytuacja baryczna i mogą się pojawić opady, ale nie będą one wystarczające, aby zminimalizować zagrożenie suszą.

"Klimatyczny bilans wodny jest ujemny. Oznacza to, że więcej wody paruje niż opada" – podkreślił. Sytuacji nie poprawiłyby nawet intensywne opady deszczu. Bardzo przesuszona gleba nie przepuszcza wody, co sprawia, że deszcz spływa po powierzchni.

Dodatkowo na zły stan gleby wpływają wiatry prowadzące do wysuszania się nawierzchni i wysoka temperatura.

"Wilgotność spadła w wielu miejscach poniżej 40 proc." – podkreślił rzecznik IMGW.

Mamy – jak mówił - do czynienia z suszą meteorologiczną, która może zmienić się w suszę rolniczą. Z kolei obniżenie się poziomu wód doprowadzi do suszy hydrologicznej.

wody polskie, rzeki, stan wód, wilgotność gleby

Spadki stanów wód w rzekach. Jaka jest wilgotność gleby?

Aktualnie na większości rzek obserwujemy średnie i niskie stany wód, lokalnie wysokie. Z powodu braku zasilania cieków opadami atmosferycznymi, następują sukcesywne spadki stanów wód. Według prognoz długoterminowych...

"Oznacza to ogromne problemy dla rolnictwa, ogromne problemy dla leśnictwa i zagrożenia pożarowe" – powiedział Grzegorz Walijewski.

"Od 2014 r. rokrocznie obserwujemy suszę, która jest permanentna i na coraz większych obszarach" – dodał.

Sytuacji nie poprawią prognozowane na lato temperatury powyżej normy. "Wszystkie trzy miesiące całościowo mają być z temperaturą powyżej normy, można się spodziewać upałów" – zaznaczył Walijewski.

Niewielka ilość opadów wpływa na pojawiające się w całym kraju zagrożenia pożarowe. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających w części sześciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Podkreślono w nim, że w piątek i w sobotę obowiązuje tam duże zagrożenie pożarowe w lasach.

"Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112" – zaapelowano.

Poleć
Udostępnij