Dopraw dokładnie rolę. Rzepak nie znosi zaniedbań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
11-08-2014,11:55 Aktualizacja: 19-11-2014,15:45
A A A

Ze względu na małe nasiona rzepak sieje się płytko (na 1-2 cm). W związku z tym jest wymagający co do jakości przygotowania przedsiewnego roli. Najlepsze efekty daje zastosowanie agregatu uprawowego.

W tym roku na polach, na których przedplonem są silnie wylegnięte zboża, będą kłopoty z doprawieniem stanowiska pod rzepak. Źródłem utrudnień jest duża ilość niepociętej przez kombajn słomy.

Dobrze uprawione pole pod rzepak powinno charakteryzować się pulchną wierzchnią warstwą roli a zwięzłą głębszą. Tylko w ten sposób zapewnia się dobre podsiąkanie wody do nasion, a te mogą bez zakłóceń ją pobierać i kiełkować.

Nie wolno pozostawić na polu większych grud ani skupisk słomy. Wszelkie błędy w przygotowaniu roli do siewu przekładają się na duże zróżnicowanie głębokość siewu rzepaku, a ta skutkuje pogorszeniem wschodów, wzrostem ich nierównomierności oraz wydłużeniem.

Istotne jest, aby podczas uprawy przedsiewnej rola odznaczała się optymalną wilgotnością, ale nie zawsze jest to możliwe. Doprawienie roli przed siewem nie powinno jej przesuszać. W sytuacji niedoboru opadów skutecznym rozwiązaniem jest siew etapami.

Polega to na tym, że uprawia się fragment pola i jeszcze tego samego dnia przeprowadza siew. Takie postępowanie powtarza się aż do obsiania całego planowanego areału rzepaku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement