Bez ugorowania ziemi w 2024 r. Zamiast tego wysiew roślin wiążących azot lub międzyplonów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2024,14:15 Aktualizacja: 31-01-2024,14:20
A A A

Komisja Europejska (KE) zaproponowała umożliwienie rolnikom z UE skorzystania w roku 2024 z odstępstw od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej, zobowiązujących ich do utrzymywania niektórych obszarów w stanie nieprodukcyjnym.

Chodzi o normę GAEC 8, która wymaga między innymi przeznaczenia części gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. KE - o co apelowali rolnicy - umożliwi im zwolnienie z tego wymogu i jednocześnie nadal kwalifikowanie się do podstawowej płatności bezpośredniej w ramach WPR.

Zamiast utrzymywać grunty ugorowane lub nieproduktywne na 4 proc. swoich gruntów ornych, rolnicy z UE uprawiający rośliny wiążące azot (takie jak soczewica, groch lub favas) i/lub międzyplony na 7 proc. swoich gruntów ornych, będą uznawani za spełniających wymogi. Międzyplony to rośliny rosnące pomiędzy dwiema uprawami głównymi. Uprawy te mogą służyć jako pasza dla zwierząt lub zielony nawóz. Stosowanie roślin wiążących azot i międzyplonów przynosi szereg korzyści środowiskowych dla zdrowia gleby, w tym dla różnorodności biologicznej gleby i ograniczenia wymywania składników odżywczych. Aby utrzymać ambicje środowiskowe WPR, uprawy mają być uprawiane bez środków ochrony roślin” – wyjaśnia w komunikacie KE.

ukraina, ue, ke, komisja europejska

KE proponuje kolejny rok bez ceł dla Ukrainy. Mechanizm ochronny ma dotyczyć drobiu, jaj i cukru

Komisja Europejska zaproponowała w środę przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na import z Ukrainy do UE na kolejny rok oraz tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla...

Propozycja KE ma być w nadchodzących dniach przegłosowana przez państwa członkowskie UE. Następnie Komisja przystąpi do jej formalnego przyjęcia. Rozporządzenie będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

„Rolnicy stanowią podstawę bezpieczeństwa żywnościowego UE i serce naszych obszarów wiejskich. Trwałe zaangażowanie Komisji jest realizowane za pośrednictwem budżetu WPR o wartości 386,7 miliarda euro, który pomaga ustabilizować dochody europejskich rolników, nagradzając jednocześnie ich wysiłki na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju. Dzisiejsze rozwiązanie zapewnia rolnikom dodatkową elastyczność w czasie, gdy stoją oni przed wieloma wyzwaniami. Będziemy w dalszym ciągu współpracować z naszymi rolnikami, aby zapewnić, że WPR osiągnie właściwą równowagę między reagowaniem na ich potrzeby, a dalszym dostarczaniem dóbr publicznych naszym obywatelom” – stwierdziła cytowana w komunikacie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu