54 tysiące gospodarstw dotkniętych suszą w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2018,10:10 Aktualizacja: 14-09-2018,10:25
A A A

Blisko 54 tys. gospodarstw rolnych w Wielkopolsce poszkodowanych zostało przez suszę; problem dotyczy wszystkich 226 gmin - poinformował w Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Straty wywołane przez suszę w regionie szacowane są na 1 mld 163 mln zł.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg poinformowała w środę na konferencji prasowej, że służby wojewody oraz wszelkie podmioty są gotowe do jak najszybszego udzielenia pomocy poszkodowanym rolnikom.

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, zachodniopomorskie, susza

Susza na 100 tysiącach hektarów zniszczyła niemal wszystko

Województwo zachodniopomorskie należy do grupy regionów, w których tegoroczna susza wyrządziła największe straty. Zakończone właśnie prace komisji klęskowych potwierdzają ogrom zniszczeń. W Zachodniopomorskiem rolnicy złożyli...
Szkody spowodowane suszą rolniczą szacowane są w niemal 54 tys. gospodarstw rolnych na powierzchni przeszło 872 tys. ha upraw rolnych.

Powołana w kwietniu komisja do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnych działa w zespołach pracujących na terenie wszystkich gmin województwa. - Wojewoda kilkakrotnie zwracał się do samorządowców z prośbą o to, by zoptymalizować, przyspieszać prace komisji. Cel jest taki, by pomoc trafiła do rolników jak najszybciej - powiedziała Maląg.

Jak podano, dotychczas szacowanie zakończyło ok. 150 gmin. Do środy do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 28,9 tys. protokołów oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych poszkodowanych w wyniku suszy. Zweryfikowano pozytywnie ponad 6,5 tys. protokołów; kolejne 1,5 tys. zostało zwróconych do uzupełnienia.

Resort rolnictwa informował w ostatnich dniach, że od 14 do 28 września rolnicy będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy to rolników, których straty wynoszą powyżej 70 proc., oraz rybaków prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza. Ci najbardziej poszkodowani rolnicy będą mogli dostać 1 tys. zł na hektar, rybacy mogą liczyć zaś na 300 zł na hektar stawów.

Na razie nie wiadomo, jaką pomoc dostaną rolnicy, których straty są oszacowane na poziomie 30-70 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement