Susza na 100 tysiącach hektarów zniszczyła niemal wszystko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2018,16:00 Aktualizacja: 09-09-2018,16:02
A A A

Województwo zachodniopomorskie należy do grupy regionów, w których tegoroczna susza wyrządziła największe straty. Zakończone właśnie prace komisji klęskowych potwierdzają ogrom zniszczeń.

W Zachodniopomorskiem rolnicy złożyli łącznie ponad 14 tysięcy wniosków o wycenę strat w plonach. Prawie wszystkie zostały już sprawdzone.

Teraz protokoły komisji są niezbędnym dokumentem, aby domagać się rządowej pomocy - informuje Radio Szczecin.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Wiemy, ile rząd przeznaczy na pomoc suszową. Decyzja zapadła

- Około 1,5 mld zł przeznaczymy dla rolników na pomoc suszową - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że nie będą to pieniądze zabrane z innych resortów, ale środki z innych dochodów państwa. Szef...

Rozgłośnia przypomina, że najbardziej poszkodowani rolnicy, którym susza zniszczyła ponad 70 procent upraw, mogą od 14 września składać wnioski o wypłatę pieniędzy w ramach rządowej pomocy (1000 złotych do hektara). Pieniądze powinny wpłynąć na konta gospodarzy najpóźniej na przełomie listopada i grudnia.

- Dzisiaj możemy mówić o prawie 100 tysiącach hektarów w Zachodniopomorskiem, gdzie straty wynosiły powyżej 70 procent - mówi dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Adam Kalinowski.

Wnioski o pomoc należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie ARiMR.

Niebawem resort rolnictwa poda kolejny termin ubiegania się o rządową pomoc dla rolników, którym susza zniszczyła mniej niż 70 procent plonów.

Poleć
Udostępnij