22 maja to Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2016,8:00 Aktualizacja: 22-05-2016,10:58
A A A

Cyklicznie przeprowadzane przez Unię Europejską badania Eurobarometru wskazują, że poziom wiedzy odnośnie bioróżnorodności pozostaje w Polsce na dość niskim poziomie.

W 2013 roku aż 46 proc. Polaków deklarowało, że nigdy nie zetknęło się z terminem bioróżnorodność (przy średniej europejskiej 26 proc.).

Ponadto ponad 20 proc. respondentów z Polski nie prowadzi samodzielnie działań mających chronić różnorodność biologiczną, ponieważ nie wie jak konkretnie może pomóc.  

pszczoły, bayer, konkurs Siejąc kwiaty-pomagamy pszczołom

Głubczyce już wiedzą, jak pomagać pszczołom

Wystartowała druga edycja konkursu "Siejąc kwiaty-pomagamy pszczołom", którego partnerem jest Bayer. Zabawa jest skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych w gminie Głubczyce na Opolszczyźnie. Celem konkursu jest...
Bioróżnorodność to występowanie wielu różnych organizmów żywych, w wodzie, glebie czy na lądzie. Bogactwo organizmów w naszym środowisku jest bardzo ważne, bo właśnie takie "złożone" przyrodnicze układy są najtrwalsze.

W bogatym gatunkowo ogrodzie rośliny i zwierzęta żyją ze sobą w równowadze, dzięki czemu cały ogród jest bardziej odporny na niekorzystne warunki pogodowe czy atak szkodników i chorób. Ponadto, kontakt z bioróżnorodną przyrodą ułatwia wypoczynek i korzystnie wpływa na walory estetyczne otoczenia.

- Działania każdego z nas mają wpływ na bioróżnorodność. Dbając w odpowiedni sposób o rośliny i zwierzęta w ogrodzie, na działce, balkonie, na polach i w lasach, podnosimy jakość naszego życia i otoczenia, dbamy o piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Wyniki europejskich badań pokazują, że edukacja w tym obszarze jest kluczowa i trzeba zaczynać ją już od najmłodszych lat - mówi dr Jerzy Próchnicki, dyrektor działu rozwoju i rejestracji, Bayer CropScience.

5 zasad, które każdy może wprowadzić w swoim otoczeniu, aby wesprzeć środowisko i bioróżnorodność:

  • Różnicuj krajobraz

Koalicja na Rzecz Biopaliw: polskie rolnictwo sprzyja bioróżnorodności

Polskie rolnictwo sprzyja zachowaniu bioróżnorodności - podkreśla Koalicja na Rzecz Biopaliw w komunikacie przesłanym PAP. Według koalicji w czasie, gdy używano zapraw nasiennych dla rzepaku z grupy neonikotynoidów, liczba rodzin...
Chcesz, aby częściej odwiedzały Cię ptaki oraz inne zwierzęta? Doskonałym na to sposobem jest sadzenie różnych gatunków roślin, ponieważ różnorodność przyciąga różnorodność. Im więcej gatunków roślin kwitnących posadzisz, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć do ogrodu.

Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomożesz także pszczołom. Dodatkowo, dzięki rozmaitym roślinom twoje otoczenie będzie bardziej kolorowe i przyjemne.

  • Stwórz wodopoje

Dużym problemem dla ptaków jest brak swobodnego dostępu do wody, którą podczas upałów, podobnie jak ludzie, potrzebują w sporej ilości. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie, ale też zadbać o właściwą pielęgnację piór. Doskonałą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą. Może nim być gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. Specjalne metalowe poidełka można też kupić w sklepach za kilka złotych.

Zimą wyzwaniem jest spowolnienie zamarzania wody. Prostym na to rozwiązaniem jest umieszczenie w nim małej piłki, która będzie się poruszać pod wpływem podmuchów wiatru i wprawiać wodę w ruch.

pszczoły, bartnictwo, Podlaskie, dzikie pszczoły, przyroda, Lasy Państwowe

Wzrasta świadomość na temat roli i znaczenia pszczół w przyrodzie

Wzrost świadomości społecznej o roli i znaczeniu pszczół w przyrodzie i rosnące zainteresowanie samym bartnictwem - to tylko niektóre efekty projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach",...

  • Pomóż budować gniazda

Rozwój terenów miejskich utrudnia ptakom znalezienie odpowiedniego miejsca na gniazdo. Pomóżmy ptakom rozstawiając skrzynki (budki) lęgowe. Zawiesza się je tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli pod koniec lutego, a najpóźniej do połowy marca. Poza drzewami budki można także umieścić na budynkach czy balustradzie.

Ptaki bardzo chętnie zakładają gniazda na drzewach iglastych, wśród których łatwiej jest je ukryć przed wzrokiem drapieżników. Wykorzystują w tym celu świerki zwyczajne, jodły pospolite, modrzewie europejskie, cisy pospolite i jałowce pospolite.

  • Dokarmiaj, ale właściwie

Zima to niełatwy czas dla ptaków. Wielu z nich nie udaje się przetrwać niskiej temperatury i opadów. Trudniej znaleźć im pożywienie, gdyż przykryte jest ono śniegiem.  Aby im pomóc można je dokarmiać, ale tylko wtedy gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same. Warto umieścić w ogrodzie karmnik.

zachowanie pszczół, Xu-Jiang He, Jiangxi Agricultural University, Gene Robinson, University of Illinois

Pszczoły potrafią przewidzieć deszcz

Wiedząc, że nazajutrz będzie padało, pszczoły stają się jeszcze bardziej pracowite niż zwykle. Zdaniem chińskich naukowców owady reagowały na zmiany wilgotności, temperatury oraz ciśnienie atmosferycznego poprzedzające opady. Xu-Jiang He i...
Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny. 

  • Dbaj o glebę

Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał i wzrastał. Podstawą do użyźnienia gleby może być np. kompost, który powstaje w wyniku rozkładania się liści, gałęzi, skoszonej trawy czy resztek żywności. Kompostownik nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie a będzie źródłem materiału do użyźnienia gleby np. przy nowo nasadzanych roślinach.

Warto pamiętać również o tym, żeby jak najmniejsza powierzchnia gleby w ogrodzie była przykryta, np. poprzez beton czy kostkę.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.