Soja pomoże w suszy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
27-04-2020,15:05 Aktualizacja: 27-04-2020,15:06
A A A

Trzecia dekada kwietnia to najczęstszy termin siewu soi. Zainteresowanie uprawą soi wśród rolników wzrasta, bo jest to gatunek o umiarkowanych wymaganiach wodnych. Jednym z głównych czynników agrotechnicznych decydujących o plonie jest termin siewu.

W ustalaniu terminu siewu roślin, w tym soi, może pomóc obserwacja zachowania się przyrody czyli tzw. terminów fenologicznych. Należy ją wysiewać, gdy kwitnienie kończy wiśnia lub kwitnie klon zwyczajny. Ci, którzy mają termometry glebowe mogą też zmierzyć temperaturę gleby, która na głębokości siewu powinna wynosić co najmniej 8 stopni C.

REKLAMA

nasiona soi, przyczepa

Na które odmiany soi postawić w 2019 roku?

Na tegorocznych listach odmian soi rekomendowanych do uprawy w 15 województwach znalazło się 20 odmian. Najdłuższe są w województwach opolskim i wielkopolskim, bo obejmują po 8 odmian. Ponad połowę, bo 11 odmian, stanowią odmiany...

Dość wczesny siew przyspiesza dojrzewanie i zwiększa plon nasion. Podnosi też wysokość osadzenia pierwszego strąka, co jest ważne ze względu na ograniczenie strat podczas zbioru. Niekorzystnym efektem wczesnych siewów może być wzrost ryzyka uszkodzenia siewek soi przez przymrozki.

Wzorując się na grochu część rolników wysiewa soję głęboko. Tymczasem nie jest to właściwe postępowanie, bo oba te gatunki mają inny sposób kiełkowania. Groch kiełkuje hypogeicznie, co oznacza, że nie wyciąga liścieni nad powierzchnię gleby a wydłużeniu ulega część nadliścieniowa łodyżki, a soja wręcz przeciwnie. Dlatego groch wysiewa się na głębokość 6-8 cm, a soję przy dość dobrze uwilgotnionej glebie na 4 cm. Gdy jest sucho można ją zwiększyć do 5 cm. Jednak takie postępowanie przy obecnym niedoborze wody niewiele daje.

Optymalna rozstawa rzędów w uprawie soi wynosi 15-25 cm. Ilość wysiewu powinna być zgodna z zaleceniami hodowcy danej odmiany. W doświadczeniach PDO wysiewa się 70 kiełkujących nasion soi na 1 m2. Odmiany różnią się dość znacznie wielkością nasion. Przy masie 1000 nasion 190 g i zdolności kiełkowania 90 proc. na 1 ha trzeba wysiać 148 kg (70 x 190/90).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement