Zbiory jabłek najniższe od 10 lat. Ceny już są wyższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2017,8:10 Aktualizacja: 04-09-2017,8:28
A A A

W tym roku zbiory jabłek w Polsce mogą wynieść ok. 3 mln ton, czyli o 25 proc. mniej niż w 2016 r.- prognozuje Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Oznacza to wyższe ceny dla przetwórców i konsumentów.

Zdaniem eksperta z tegorocznych zbiorów ok. 1,6 mln ton jabłek trafi do przetwórstwa, 800 tys. ton na eksport, a na krajową konsumpcję przeznaczone zostanie 600 tys. ton.

sadownictwo, jabłka, produkcja jabłek, eksport jabłek, rosyjskie embargo

Sadownicy zdobywają nowe rynki. Trzy lata po wprowadzeniu embarga

Na początku sierpnia minęły trzy lata od wprowadzenia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolno-spożywczych - m.in. jabłek. A jeszcze w 2013 roku na ten wielki rynek trafiło 56 proc. polskiego eksportu i 23 produkcji tych...

W związku ze spadkiem zbiorów jabłek, już widać wyższe ceny skupu i detaliczne. Za jabłka z tzw. przerywki przetwórcy płacą 0,80-0,85 zł/kg, gdy w ubiegłym roku o tej porze przemysł proponował zaledwie 0,20 zł/kg.

Na rynku hurtowym w Broniszach wczesne odmiany jabłek są droższe o 20-45 proc. Pod koniec tygodnia kosztowały w ofercie hurtowej: antonówka, delicates - 2,25 zł/kg, celesta, pulared i piros 2-2,7 zł/kg. Na stołecznych bazarach jest jeszcze drożej, tegoroczne jabłka kosztują 3-3,5 zł/kg, a za dorodne okazy trzeba zapłacić nawet 4 zł/kg.

Zdaniem Makosza, droższe będą także owoce oferowane na eksport. Od jesieni do stycznia ceny skupu za eksportowane jabłka odmian Gala i Golden Delicious, wysokiej jakości, wysortowane i zapakowane w kartonach mogą wynieść co najmniej 3 zł/kg, a odmiany Idared do 2 zł/kg.

Wiosenne przymrozki spowodowały straty w jabłkach nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach Europy. W tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zbiory tych owoców mogą być niższe, co najmniej o 3,8 mln ton (21 proc.). Będą to najniższe zbiory jabłek od 10 lat.

Ogromne straty świętokrzyskich sadowników

Klęska nieurodzaju w świętokrzyskich sadach. Według danych komisji szacujących szkody, straty przekroczyły już 220 mln zł. „Będą one z pewnością większe, bo 16 komisji podlicza jeszcze wyniki” – powiedział PAP dyr....

W europejskich krajach eksportujących jabłka, oprócz Polski, Włoch, Francji, Belgii i Holandii, zbiory jabłek mają być niższe o około 850 tys. ton. W krajach importujących jabłka, jak Rosja, Niemcy, Anglia, inne kraje wschodniej Europy, w tym roku przewiduje się niższe zbiory o ponad 1,5 mln ton, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Wobec mniejszych zbiorów jabłek w Europie, jest szansa na sprzedaż polskich owoców na bliskie rynki - ocenił Makosz.

W ubiegłym roku, gdy w Polsce uzyskano 4 mln ton jabłek, wielu producentów poniosło straty. Ceny skupu były zróżnicowane zarówno między odmianami, jak i w czasie. Najwyższe uzyskano za odmiany jednokolorowe, Gala, Golden Delicious i RedJonaprince, średnio 1,22 zł/kg, zaś za odmiany dwukolorowe, Idared, Szampion, Jonagold i Ligol - 0,9 zł/kg. Były to ceny za jabłka dobrej jakości, głównie przeznaczone na eksport.

Z obliczeń profesora wynika, że w ubiegłym roku nieopłacalna była produkcja około 2,4 mln ton jabłek (60 proc.). Tylko za ok. 30 proc. jabłek sadownicy uzyskali niewielki zysk nad kosztami produkcji, za pozostałe 10 proc. cena skupu ledwo pokrywała koszty produkcji.

- Jestem ciekaw, czy sprawdzą się te prognozy cenowe i potwierdzą moje wcześniejsze poglądy, że przy zbiorach 3-3,5 mln ton jabłek w naszym kraju, będą opłacalne ceny za wszystkie owoce - zastanawia się na koniec profesor.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij