Chińscy eksperci kontrolują polskie sady

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2015,10:55 Aktualizacja: 23-09-2015,11:15
A A A

Delegacja chińskich ekspertów wizytuje już nasze polskie sady i odwiedzi grupy producenckie, by zapoznać się ze sposobem uprawy jabłek i przygotowaniem ich do sprzedaży - powiedział Waldemar Żółcik, prezes stowarzyszenia Unia Owocowa.

Na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) w dniach 21-27 września przebywa w Polsce delegacja ekspertów Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną (AQSIQ) Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Polska stara się o uzyskanie zgody na eksport jabłek do Chin.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, audytorzy AQSIQ, eksport jabłek do chin

Polskie jabłka pojadą do Azji? Chińscy inspektorzy rozpoczynają audyt

Na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa od 21 do 27 września w Polsce przebywać będzie delegacja chińskich ekspertów Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną (AQSIQ). Audyt jest...

W ramach wizyty eksperci chińscy odbędą wiele spotkań z administracją państwową, pracownikami naukowymi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, a także z przedstawicielami związków branżowych i stowarzyszeń producentów oraz eksporterów owoców. Goście z Azji odwiedzą też gospodarstwa sadownicze oraz miejsca przechowywania i przygotowywania jabłek do sprzedaży.

Jak ocenił Żółcik, pierwsze rozmowy spotkały się z pozytywną reakcją chińskich ekspertów. - Chcemy pokazać, co jak robimy; sady i zakłady, które im pokażemy, są na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył. Dodał, że m.in. producenci jabłek będą przekonywać, że polskie owoce są dobrze chronione od chorób przy minimalnym użyciu niezbędnych środków chemicznych, a przez to są zdrowsze.

Po przeprowadzeniu audytu strona chińska (AQSIQ) przygotuje raport, który będzie kolejnym krokiem w negocjacjach protokołu bilateralnego, w którym określone zostaną warunki eksportu jabłek z Polski do ChRL.

Zdaniem Żółcika, w tym roku uzyskanie zgody na eksport jest raczej nierealne, ale możliwe jest przyszłym. Podkreślił, że w rozmowy z Chińczykami jest bardzo zaangażowany minister rolnictwa Marek Sawicki i Tadeusz Kłos, główny inspektor PIORiN.
miedwiediew

Miedwiediew o polskich jabłkach: Polacy nie jedzą - i my nie będziemy

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że "Polacy jabłka wysyłane na eksport oblewają chemikaliami, a sami jedzą te dobre". Premier powiedział to wizytując w Kraju Krasnodarskim gospodarstwo uprawiające nowe odmiany rosyjskich...

Od 2014 r. na rynku chińskim trwa trzyletnia kampania promocyjne "Europejskie jabłka dwukolorowe", realizowana przez konsorcjum: Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa" i Związek Sadowników RP.

W Polsce przybywa także inna delegacja chińska na czele z wiceministrem rolnictwa Qu Dongyu, która uczestniczyła w VI posiedzeniu Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Odbywało się ono w poniedziałek podczas targów żywności Polagra w Poznaniu. W obradach wziął udział minister Marek Sawicki.

Rozmawiano m.in. o kontroli przez chińskich inspektorów naszych zakładów drobiarskich, a także dopuszczeniu naszej wieprzowiny na rynek chiński, zamknięty z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Obydwaj ministrowie rolnictwa podpisali porozumienie o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement