Wymroziło całe plantacje. Sadownicy chcą pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2019,14:25 Aktualizacja: 13-05-2019,14:35
A A A

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP zwrócił się do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa z wnioskiem o "szybką reakcję i uruchomienie mechanizmów pomocowych".

Szef związku podkreślił, że w ciągu ostatniego miesiąca w całej Polsce wystąpiły silne przymrozki, które dotknęły rejony sadownicze i spowodowały zniszczenia niemalże we wszystkich gatunkach owoców.

wiosenne przymrozki, wegetacja roślin, wielkopolska izba rolnicza, ministerstwo rolnictwa

Przymrozki wyprzedzają przepisy. Izba pisze do ministra

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej domaga się zmiany definicji wiosennych przymrozków, określonej w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jest już wystąpienie w tej sprawie do ministra Jana Krzysztofa...

"W przypadku wielu gospodarstw zniszczeniu uległy całe plantacje, co może doprowadzić do ich bankructwa. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że rozwój sadownictwa może być zahamowany, jeśli resort rolnictwa w porę nie podejmie odpowiednich działań. Dla pokrycia poniesionych strat potrzebne będą środki finansowe, najlepiej w formule rekompensat na jeden hektar uszkodzonych upraw" - czytamy w wystąpieniu prezesa Związku Sadowników.

W piśmie jest także prośba, by sprawę potraktować priorytetowo.

"Bardzo istotne jest, żeby straty zostały sprawnie oszacowane, szybkość działania jest ważna ze względu na specyfikę sektora sadowniczego i tak już bardzo osłabionego katastrofalnie niskimi cenami w mijającym sezonie" - zaznaczył Maliszewski.
 

Poleć
Udostępnij