W tym roku znacznie mniejsze zbiory jabłek i gruszek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2017,12:00 Aktualizacja: 09-07-2017,12:04
A A A

Tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść ok. 2,85 mln ton, czyli o ok. 30 proc. mniej niż w ubiegłym roku, a zbiory gruszek mogą być o 40 proc. niższe, w efekcie wyniosą 40 tys. ton - prognozuje prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Profesor Makosz, który jest autorytetem w dziedzinie sadownictwa, uważa, że jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek, zbiory przekroczą 3 mln ton.

W ubiegłym roku zbiory jabłek były rekordowe.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo, owoce

W Europie są małe zapasy jabłek. W Polsce mają wzrosnąć ceny

Niższe rezerwy jabłek na rynku europejskim spowodują wzrost cen tych owoców w Polsce - prognozuje w najnowszym raporcie Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowatych. Z ostatnich danych TRSK wynika, że w styczniu zapasy jabłek w Unii...
Według GUS produkcja z sadów oszacowana została na 3,604 mln ton, tj. na poziomie o 14,6 proc. wyższym od wysokich zbiorów w roku poprzednim.

Podobnie było w przypadku gruszek, zbiory tych owoców uzyskane z sadów gruszowych wyniosły ok. 81,5 tys., czyli o 23,8 proc. więcej od produkcji z 2015 roku i zdecydowanie więcej w porównaniu do poprzednich lat.

Makosz zastrzega, że to pierwsza prognoza zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku, została ona opracowana na podstawie informacji uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych.

Zdaniem profesora dokładne oszacowanie zbiorów jest trudne, gdyż duże jest zróżnicowanie strat - wywołanych wiosennymi przymrozkami - między poszczególnymi sadami.

Poleć
Udostępnij