Parch jabłoni groźny po opadach. Trzeba zachować czujność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2017,12:10 Aktualizacja: 20-05-2017,12:05
A A A

Jeżeli chodzi o parcha jabłoni, to sytuacja w ostatnich dniach jest umiarkowana. Należy jednak pamiętać, że wieczorami i nad ranem występuje silne zwilżenie blaszek liściowych a z worków ciągle wysiewają się askospory.

Dodatkowo 21 maja (niedziela) zapowiadane są opady deszczu. Sytuacja ta sprawia, że nadal konieczna jest ochrona zapobiegawcza, produktami np. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub Thiram Granuflo 80 WG (3 kg/ha).

Ostatni z wymienionych ogranicza również występowanie szarej pleśni powodującej zgniliznę gniazda nasiennego m.in. u odmiany Gloster, która nadal jest w pełni kwitnienia.

sadownictwo, straty w sadach, sady, owoce, jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie

Owoców będzie mniej niż w poprzednich latach. Przymrozki zrobiły swoje

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich dwóch latach, co będzie skutkowało wyższymi cenami skupu i detalicznymi - ocenia Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowatych. Jak podaje TRSK, w nocy z...
Zapobiegawcze i interwencyjne działanie wykazują również produkty z grupy SDHI np. Fontelis 200 SC (0,5-0,75 l/ha). Jeśli zauważalne będą pierwsze plamy parcha jabłoni wskazane jest zastosowanie produktów triazolowych np. Aplord 250 EC (0,2 l/ha) wykazujących działanie systemiczne w roślinie i wyniszczające na grzybnię parcha jabłoni - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Mączniak na jabłoniach

Choroba często spotykana zwłaszcza na odmianach podatnych. Po zaobserwowaniu objawów należy wykonać zabieg środkami systemicznymi np. Aplord 250 EC (0,2 l/ha) lub Merces 50 EW w dawce 0,5 l/ha.

Zaraza ogniowa

Okresy przeciągających się opadów deszczu podczas fazy kwitnienia a także zaraz po kwitnieniu stanowiły o zagrożeniu tą chorobą. Program symulacyjny wskazywały, że znaczące zagrożenie infekcji pierwotnych wystąpiło od pierwszej dekady maja i dalej trwa.

sadownicy, sadownictwo, sady, straty w uprawach owoców, wiosenne przymrozki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Przymrozki dają się we znaki. Sadownicy chronią jabłonie i grusze

IMGW prognozuje przymrozki przede wszystkim w południowej i zachodniej Polsce. Niskie temperatury są groźne zwłaszcza dla jabłoni i grusz. Kwitnące drzewa można jeszcze ochronić przed przemarznięciem, jeśli mróz nie przekroczy -3 st....
W sadach gdzie do tej pory nie obserwowano choroby zalecamy Plantivax w dawce 0,75 l/ha. Wszędzie tam gdzie w ubiegłym roku zaraza występowała zalecamy zapobiegawczo zastosować środki miedziowe m. in. Miedzian 50 WP (0,75 kg/ha) oraz Miedzian Extra 350 SC (0,75 l/ha).

Wtórne infekcje można ograniczyć poprzez zastosowanie retardantów i induktorów naturalnych procesów odpornościowych. W tej roli doskonale sprawdza się produkt Regalis Plus 10 WG. W zależności od siły wzrostu roślin polecamy środek w dawce 0,5-1,25 kg/ha lub dawkach dzielonych.

Rak bakteryjny

Warunki podwyższonej wilgotności i uszkodzenia zawiązków po przymrozkach sprzyjają rozwojowi raka bakteryjnego i brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.

sadownictwo, sadownicy, straty w sadach. jabłonie, grusze, wiśnie

Sadownicy są załamani. Owoce wymarzły, ceny pójdą w górę

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie, wiśnie i jabłonie. Owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Komisje...
W celu zabezpieczenia roślin przed brunatną zgnilizną polecamy produkty: Luna Experience 400 SC (0,6 l/ha), Signum 33 WG (0,75 kg/ha), Switch 62,5 WG (0,6-1 kg/ha) w uprawie czereśni oraz Topsin 500 SC (1,5 l/ha) - śliwa i wiśnia.

Mączniak prawdziwy truskawki

Wysoka wilgotność utrzymująca się w ciągu dnia jest szczególnie ważna w rozwoju mączniaka na truskawce. W celu ograniczenia występowania zalecamy zastosowanie produktu Topsin 500 SC (1,5 l/ha) lub Zato 050 WP (0,25 kg/ha).

Na obecne warunki temp. > 12 °C dobrym rozwiązaniem są również produkty z grupy IBE np. Topas 100 EC w dawce 0,5 l/ha lub gotowa mieszanina tiofanatu metylu i substancji z grupy IBE w postaci produktu Yamato 303 SE (1,2-1,5 l/ha) - radzą specjaliści.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu